Zájem o běh s runningovými holemi stoupá. Milan Kůtek (stojící třetí zleva)

Zájem o běh s runningovými holemi stoupá. Milan Kůtek (stojící třetí zleva) nedávno například zavítal na akci Den zdraví v Hradci Králové, kde o své metodě přednášel a prakticky ji vyučoval. | foto: www.behsholemi.cz

Budu běhat s holemi, napadlo tělocvikáře. Jeho metoda si získává oblibu

  • 5
Chyběl mu v zimě sníh a běžky, které má rád. Tak se chebský tělocvikář a sportovec Milan Kůtek zkusmo proběhl s hůlkami a bez lyží. Vynalezl tak novou tréninkovou metodu, která se dá nazvat jako nordic running. Šíří ji s kolegou Alešem Tvrzníkem tak úspěšně, že za nápad získali cenu od Evropské atletické federace.

Milan Kůtek novou metodu nejen vynalezl, ale i vědecky prozkoumal. Teď už podle rad učitele chebského gymnázia fyzičku s holemi trénuje řada sportovních hvězd.

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, oštěpařský mistr světa Vítězslav Veselý, vytrvalkyně Ivana Sekyrová a další.

Zpočátku reprezentační trenéři na Kůtka hleděli jako blázni. Metodu, o níž přednáší na seminářích a vyučuje ji, nikdo neznal. Teď se o ni zajímají také prestižní evropské atletické časopisy, první firma začíná vyrábět speciální hole a v Česku s nimi do terénu vyrážejí už stovky nadšenců.

Lidé prý sice dál na běžícího Kůtka často z legrace volají, kde ztratil lyže, jenže on ví své. Zjistil, že trénink s holemi má hned několik přínosů. Je zdravější a přitom náročnější, protože do pohybu se aktivně zapojuje vrchní část těla.

"Člověk je dřív unavený a zadýchaný. Běžet půl hodiny s holemi je na úrovni tři čtvrtě hodiny bez holí. Výdej energie je větší."

Navíc nordic running šetří klouby a šlachy. Hole totiž výrazně ulevují dolním končetinám.

"Speciálními vložkami s čidly v botách jsme měřili, jak se odlehčí zátěž pro nohu při došlapu. Při váze přes devadesát kilo na ni působí při každém kroku došlapová síla asi 200 kilogramů. S holemi jen 186 kilo. Na kilometru odlehčí noze o víc než tunu," rychle spočítal Milan Kůtek. Metodu doporučuje sportovcům pro šetrnější návrat k tréninku po zranění.

Zpočátku chyběly vhodné hole

Kůtkovi vyhovuje, že při běhu s oporami v rukou lépe udržuje stabilitu a nemusí se na zrádném terénu tolik bát uklouznutí. Ujišťuje, že už po pár zkušebních minutách každý zvládne koordinaci pohybu rukou a nohou.

A že hole při ladném běhu rozhodně nikomu nepřekáží. Zároveň hůlky navádějí paže ke správnému pohybu a učesávají běžecký styl. "Tohle jsem původně ani nezamýšlel," diví se Kůtek účinkům svého objevu.

Za další předsudek označuje názor, že méně zatížená noha je zároveň méně trénovaná. "Uběhne to samé, jen zdravěji. Trénink se nešidí, naopak je intenzivnější. Zapojuje se vršek trupu a tím pádem člověk vydává víc energie."

Dost se učitel natrápil s holemi. Zpočátku trénoval s obyčejnými hůlkami určenými pro běh na lyžích. Jenže ty se dají použít na sněhu, ale už ne na tvrdším povrchu - vracejí ránu do rukou. Hole pro nordic walking jsou zase příliš krátké a skládací.

Kůtek proto přesvědčil firmu Birki, aby začala produkovat jakýsi hybrid - lyžařské hůlky s walkingovým zakončením. Stojí něco přes tisíc korun.

"Lidé mi píšou, jsou nadšeni, mám od nich dobré ohlasy. Na náš speciální web behsholemi.cz chodí čím dál víc lidí i ze zahraničí. Připravujeme cizojazyčnou verzi stránek," líčí Milan Kůtek a věří, že novinka se časem prosadí v dalších zemích Evropy.