Město může smlouvu s vítěznou firmou bez udání důvodu vypovědět po 10 nebo 15 letech. Společnost přitom nebude mít nárok na náhradu ušlého zisku. (ilustrační snímek)

Město může smlouvu s vítěznou firmou bez udání důvodu vypovědět po 10 nebo 15 letech. Společnost přitom nebude mít nárok na náhradu ušlého zisku. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rozhodnuto. Nejdek posvětil obří zakázku na úklid města za půl miliardy

  • 0
Nejdečtí zastupitelé schválili zadání obřího tendru na svoz odpadu a úklid města. Zakázka je to velmi lukrativní, neboť společnost, která ji získá, bude mít zajištěnou práci na dvacet let a vyinkasuje z městské kasy přes půl miliardy korun. Ročně to dělá 26 milionů korun bez DPH.

Hlasování o jejím vypsání však provázela velmi bouřlivá debata, protože se někteří zastupitelé domnívají, že je vypsaná na míru pro nejdeckou firmu AVE, které končí letos v červenci desetiletá smlouva.

Tendr rozkmotřil i koaliční ČSSD, neboť s materiálem nesouhlasí její radní Štěpán Cingroš. Ten si na jednání zastupitelstva dokonce přesedl ze svého tradičního místa u koaličních kolegů blíže k opozičníkům.

Veřejné zakázky na dosah

Vyberte si veřejnou zakázku na úklid nebo jiné zakázky v největší databázi veřejných zakázek na České Zakázky.cz

"Zadání beru jako diskriminující záležitost pro malé firmy," řekl. V materiálu mu vadí hned několik věcí. Například specifikace techniky, kterou má vítězná společnost mít. Městem požadovaný vozový park totiž odpovídá tomu, jakým disponuje společnost AVE. Jde přitom o jedinou položku, kterou město vyplnilo.

Cingroš nesouhlasí  ani s doložkou, která vítězné firmě dorovná inflaci, ani s tím, že materiál pro město připravovala společností Allo Tender. Je totiž personálně propojená se společností Allowance, jež organizovala sporné losovačky.  Radní se tak obává se, že by zakázka mohla velice zajímat antimonopolní úřad.

Cingrošův stranický partner a starosta Vladimír Benda však vidí věc jinak. "Na zastupitelstvu jsme se všichni domluvili, že chceme od vítězné firmy služby minimálně stejné kvality jako doposud. Jak se při přípravě zakázky dospělo k technickému vybavení, nevím. Jestli jsou podmínky diskriminující, to by měl posoudit odborník," namítl s tím, že na všech školeních se vedení města učí, že má přesně specifikovat, jaké služby chce.

Tím pádem podle něj nemůže být nikdo diskriminován a antimonopolní úřad nebude mít námitek. Inflační doložka je prý u městských zakázek běžnou věcí a zkoumat, jestli jsou ve společnosti Allo Tender či Allowance kriminálníci, přísluší policii, nikoli radnici.

Štěpán Cingroš zastupitele upozorňoval i na to, že vypsání zakázky nedoporučil finanční výbor města. Vadila mu délka a uvítal by právní a ekonomickou analýzu. Ani to však zastupitele nepřesvědčilo. Jednou z věcí, od které ustoupili, bylo místo pro sběrný dvůr, další bolavé místo zakázky.

Pokud by tendr vyhrála firma, která jej nemá, musela by ho zřídit na parcelách v Bernově u Nejdku. To se však nelíbilo tamním obyvatelům a několik desítek z nich přišlo dát svůj nesouhlas najevo zastupitelům. Vedení města nakonec souhlasilo, že vybere jiné místo.

Pokud by ovšem vyhrála firma AVE, nový sběrný dvůr by stavět nemusela. Má vlastní, který koupila před lety od města. Zastupitelé se kromě jiných než bernovských parcel usnesli také na tom, že město může smlouvu s vítěznou firmou bez udání důvodu vypovědět po 10 nebo 15 letech. Společnost přitom nebude mít nárok na náhradu ušlého zisku.