Jakub Pivec. Jeden z hráčů, kteří přispěli k výhře TCF Signalbau Mariánské...

Jakub Pivec. Jeden z hráčů, kteří přispěli k výhře TCF Signalbau Mariánské Lázně v divizi | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Extraliga v Mariánských Lázních ustoupila nové strategii, buduje se areál

  • 0
Nepřetržitě od roku 2002 hrával tenisovou extraligu TCF Purum Mariánské Lázně, až do loňska. Tým do Tenisové extraligy nastoupil bez zahraničních posil a po dvou utkáních s Libercem a Pardubicemi, kdy nezískal ani set a vyhrál v patnácti zápasech pouze 48 gamů, se vzdal své účasti v bojích o záchranu v extralize.

Přednost v klubu dostaly jiné věci. „Nešli jsme do toho vůbec. Budujeme nový areál, stavíme na kurtech nový hotel. Extraligu jsme potlačili, odstrčili a dohodli se, že první liga bude pro klub i pro město dostačující, a až vybudujeme zázemí, můžeme se pokusit o návrat,“ vysvětluje předseda Stanislav Česal, proč klub do extraligových bojů nasadil pouze vlastní hráče bez jediné zahraniční posily. „Finance, které by se musely dát na extraligu, jsme vložili na přípravu stavby.“

A tak se návštěvníkovi procházejícímu kolem areálu, dnes nově TCF Signalbau, naskýtá nezvyklý pohled. Původní komplex šaten a zázemí u vchodu z Anglické ulice lehl se zemí. Koncem února se začaly kopat základy a na tom místě vyroste třípatrový apartmánový dům s restaurací, fitness, saunou, bazénky. Plánem je mít funkční areál, na dvou kurtech vyroste pevná hala. „Komplex by měl být hotový do konce roku a financován je celý z vlastních zdrojů, případně úvěru. Areál jsme od města koupili a je náš, stavíme ze soukromých prostředků,“ říká Česal.

Z toho důvodu v Mariánských Lázních oželeli tenisovou extraligu, kterou hráli dvanáct let. „Pro naše mladé ještě není extraliga to pravé, je lepší první liga,“ jmenuje předseda další důvod.

Jak už to ale bývá, nastaly komplikace. Nyní se čeká, až bude dokončena rekonstrukce areálu. „Měla to být rekonstrukce, ale po zahájení prací se přišlo na to, že objekt nemá žádné základy a je v havarijním stavu. Proto se muselo demolovat a nyní se řeší povolení. Proto jsme se trochu zdrželi. Do začátku příští sezony by mělo být hotovo,“ vysvětluje mariánskolázeňský předseda.

I přes „bojové“ podmínky, místo šaten buňky, klub odehrál celou sezonu, a dokonce pořádal turnaje. Tím nejvýznačnějším byl mezinárodní turnaj juniorů začátkem července. Ještě je čeká v září áčkový turnaj dorostenek. „Omezili jsme počet pořádaných turnajů kvůli zázemí, ale dva velké uděláme se skromnějším zázemím,“ říká Stanislav Česal. „Sezonu nepřerušujeme. Bude ve ztížených podmínkách, ale určitě hrát budeme,“ upřesňoval Česal na jaře. K provozu se využívají dvě buňky, které jsou v dolní části areálu u parku.

V klubových soutěžích si Mariánskolázeňští vedli nadmíru zdatně. Divizi odehráli vynikajícím způsobem, neprohráli jediné utkání a postoupili do druhé ligy. „Kromě Libora Salaby hráli hráči, co už okusili extraligu, všechno odchovanci,“ jmenuje předseda. Navíc tito hráči budou tvořit základ družstev pro první i druhou ligu, které se v Mariánských Lázních příští sezonu budou hrát.

„U první ligy je výhoda, že můžete mít cizince, co jsou ze zemí Evropské unie, to jsou vaši členové, a tak můžete posílit,“ vysvětluje. V první lize tak bude zájem jen udržet soutěž a totéž platí o druhé lize.

Tahounem týmu TCF Signalbau Mariánské Lázně je František Polánka, který je i na ATP žebříčku kolem dvanáctistého místa. Dále se vrátil nestor a odchovanec Karel Luhan, jenž hrával dlouho za Karlovy Vary. „Hodně nám pomohl s postupem.“

Nastupovali a body přidávali také Jakub Pivec, Stanislav Česal. Z děvčat hrály výborně Nikola Nováčková a Nelly Jandová, které se zúčastnily i mezinárodního turnaje, který byl pořádán v Mariánských Lázních. Svou účast ozdobily bronzovou medailí v deblu. „V patnácti letech už hrají divizi a úspěšně, dáváme šanci mladším hráčům,“ prozrazuje Česal.

I když obecně je momentálně u děvčat složitější situace, chybí střední generace, po dvacátém roku věku končí. Dokonce i v patnácti. „U holek je úpadek.“

Ovšem o budoucnost, zdá se, starost mít nemusí. V sezoně měli dvě družstva nejmenších v babytenisu. První hrálo výborně a dostalo se až do finále krajské soutěže a mělo bojovat o postup na republiku. „Bohužel děti postihly neštovice, nebylo možno se zúčastnit, a tak jsme to vzdali,“ vysvětluje Stanislav Česal.

I mladší žáci hráli výborně a skončili třetí za Slavií Plzeň a Škodou Plzeň. „Vynikající úspěch.“ Starším žákům utekl jeden zápas o postup do nejvyšší soutěže. „Tam budeme chtít postoupit příští rok, máme vynikající mladší žáky.“

S dorostem to bylo slabší. „Některé hráče, ty kvalitnější, hlavně děvčata, jsme pustili na hostování. U kluků už takový zájem hrát nebyl, čekáme až nám doroste nová generace,“ vysvětluje Česal.

Ta by měla být trvalá, s náborem v Mariánských Lázních nemají vůbec žádný problém, naopak. „Je to i z toho důvodu, že nám chodí na tréninky mateřské školy a z těchto malých dětí se rekrutují další členové klubu,“ pochvaluje si předseda. Ti průběžně doplňují tři stovky členů, z toho třetina jsou děti. „To je dost, velká základna,“ těší předsedu.

Trenérsky je klub zabezpečen, jsou zde tři trenéři: Česal, Polánka a Marek Faust, který je zároveň správcem. Hraje se i v zimě, postaví se nafukovací hala, a trénink je tak nepřerušen. „Klub funguje za velké podpory Karlovarského kraje, který dává dotace, a hlavně města Mariánské Lázně,“ dodává Stanislav Česal.