Obyvatele Teplé čeká referendum. Vyjádří se v něm ke vzniku centra sociálních služeb. (Ilustrační foto)

Obyvatele Teplé čeká referendum. Vyjádří se v něm ke vzniku centra sociálních služeb. (Ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidé v Teplé sociální centrum nechtějí, přišli to říct i zastupitelům

  • 0
Obyvatelé Teplé budou moci při parlamentních volbách hlasovat i v referendu. Bude se týkat výstavby centra sociálních služeb. Radnice sice přípravnému výboru vrátila jako nevyhovující archy s téměř dvěma tisícovkami petičních podpisů, ty jsou ale po středečním jednání zastupitelstva zbytečné.

Většina zastupitelů Teplé totiž sama zvedla pro referendum ruku i bez petice.

"Důvod, proč nechci ve městě žádné sociální centrum, je jednoduchý. Mám malou sestřičku, která půjde do školy. Nechci o ni mít strach, že přijde domů s modřinami. Už tak mám problémy, někdo mi dvakrát vypustil gumy a poškrábal auto. Město mi škodu nezaplatí," řekl Patrik Chovanec z Teplé. Více než třítisícové město je od roku 2011 vyhlášené jako sociálně vyloučená lokalita.

Z vypjaté atmosféry na zastupitelstvu bylo zřejmé, jak referendum dopadne. Lidé si totiž přinesli do sálu transparenty s nápisy Kdo bude platit ochranku našim dětem? Je čas založit domobranu - stálo na dalším transparentu.

Proč centrum nikde nechtějí?

"Centrum pro nepřizpůsobivé občany je tak úžasná věc, že ji v žádném jiném městě nechtějí," volala k předsednickému stolu jedna z obyvatelek Teplé.

Zmocněncem přípravného výboru na vyhlášení referenda byl Jan Rada. "Nejsem žádný rasista. Spolu s dalšími podnikateli zaměstnáváme lidi, kteří předtím byli sociálně slabší, takže o začleňování malinko víme," argumentoval.

Hlasování zastupitelů má podle tajemnice městského úřadu Ivany Benčové zásadní dopad na centrum.

Stavba ve Školní ulici, dotovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj, se totiž automaticky zastavuje. Starostka Teplé Jana Čížková marně na zastupitelstvu vysvětlovala, že o nízkoprahovém zařízení s kroužky pro děti a mládež i centru služeb sociální prevence rozhodlo už minulé vedení radnice.

Na pomoc starostce přijela i její kolegyně ve funkci Drahomíra Miklošová ze severočeských Obrnic, které jsou také sociálně vyloučenou lokalitou. V obci se 2,5 tisíci obyvateli žije 40 procent lidí romského původu.

Pozor na extremisty, varovala starostka

"To chcete, aby vám v Teplé pochodovali a kontejnery zapalovali stejní lidé, kteří v minulých dnech řádili v Duchcově? Vytváříte prostor pro extremisty," snažila se obrnická starostka neúspěšně překřikovat nesouhlasně hlučící dav.

Starostka pokračovala v přesvědčování veřejnosti i před kulturním domem, kde jednali zastupitelé. Mimo jiné argumentovala, že Obrnice mají prospěšné nízkoprahové centrum a poskytují i právní poradenství. Stejné služby měla nabízet také Teplá.