Firma Sedlecký kaolin těží také v dole Podlesí. Více surovin než dosud se...

Firma Sedlecký kaolin těží také v dole Podlesí. Více surovin než dosud se chystá dobývat u Božičan. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Těžaři kaolinu mohou slavit. Podaří se jim rozšířit doly u Božičan

  • 1
Těžaři kaolinu a lidé v porcelánkách na Karlovarsku mají důvod k radosti. Společnost Sedlecký kaolin dostala svolení pro svůj plán začít těžit o polovinu více, celkem až 140 tisíc tun suroviny ročně. Naopak petice proti rozšíření těžby u Jenišova neuspěla.

Sedleckému kaolinu docházejí zásoby suroviny, a tak chce zvětšit plochu na ložisku kaolinu Božičany-Smolnice východ. Nynější plocha 32,5 hektaru by měla být rozšířena na 51,7 hektaru.

Těžaři předpokládají, že u Božičan ročně vydolují 120 až 140 tisíc tun kaolinu. Jak vyplývá ze studie, lokalita je vzdálena vzdušnou čarou zhruba pět kilometrů od Karlových Varů.

Těžit se začne se souhlasem ministerstva životního prostředí v roce 2016. Manažer společnosti Sedlecký kaolin Radomil Gold informoval, že v souvislosti s plánovanou otvírkou výhradního ložiska kaolinu Božičany-Smolnice východ společnost nepočítá s navýšením pracovníků při samotné těžbě. Ale nový zdroj surovin v kombinaci s technologickou inovací pomůže rozšířit výrobu. A tím by mohli dostat práci další lidé.

Lidé podepisovali proti rozšíření těžby petici

Ještě před zmíněným rozšířením těžby by měla začít hornická činnost v dobývacím prostoru Jenišov. Práce jsou povolené od roku 2010. Letos se ale obyvatelé satelitního městečka Karlových Varů vyjádřili v referendu, že těžbu nechtějí.

„V průběhu roku 2013 - 2014 jsme vystavěli ochranný pohledový val. Těžbu kaolinu pravděpodobně zahájíme na počátku 2. čtvrtletí roku 2015, v závislosti na dokončení investic v oblasti magnetické separace,“ uvedl manažer Radomil Gold.

Proti rozšíření těžby podepisovali petici i obyvatelé Božičan, a to loni v létě, když začaly úřady projednávat vliv dolu na životní prostředí. Božičanští měli obavy z hluku, prašnosti i poklesu cen nemovitostí.

Ochranné pásmo musí být širší

Několik připomínek poslal na krajský úřad Petr Zikmund. Mimo jiné požadoval rozšířit výši ochranného valu z 18 na 30 metrů. Chtěl také, aby byl val vysoký deset metrů místo původních pěti.

„S rozměry valu jsem neuspěl. Úřady ale vyhověly v posunutí ochranného pásma. Bude od domů 150 metrů, původně to bylo 75 metrů,“ uvedl Petr Zikmund. Nepochodil s návrhem, aby mimo obec společnost vybudovala jako součást kompenzačních opatření obchvat pro kamionovou dopravu.

Několik rodin bude muset zahradničit jinde

O zahrádku kvůli těžbě kaolinu přijde několik rodin, některé je přitom využívaly přes tři desítky let.

Protože se zahrádkářská kolonie nachází na pozemcích Sedleckého kaolinu, zahrádkáři budou mít zřejmě smůlu. Těžaři hledají náhradní řešení. Připouštějí ale, že se těžko najde ucelená plocha v rozsahu stávající kolonie.

„Je to problematické, protože zahrádkáři mají pronajaté pozemky od těžební společnosti. Nebudou se ale rušit všechny zahrádky. Jen ty, které jsou do 150 metrů od zástavby,“ vysvětlil starosta Božičan Miloš Kameš.

Lidé jsou podle něj rozdělení. V Božičanech totiž není problém sehnat práci, protože je tam důl a dva zpracovatelské závody. Zaměstnanci kaolinky jsou tak na rozdíl od jiných lidí spokojení.

Protože je otevírání jednotlivých ložisek časově náročné, Sedlecký kaolin již řadu let prověřuje možnost těžby v různých lokalitách, mimo jiné i na území okresu Karlovy Vary. V současné době se soustředí na již uvedené ložisko Božičany-Smolnice východ a také na ložisko Mírová-Zátiší.