Těžba společnosti Sedlecký kaolin.

Těžba společnosti Sedlecký kaolin. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jenišovští chtějí zabránit těžbě kaolinu, pomoc jim slíbil ministr

  • 4
Odhodlání a naděje. To byly emoce, které převládaly při setkání obyvatel Jenišova s ministrem pro životní prostředí Richardem Brabcem. Tématem diskuse byla kritizovaná těžba kaolinu v bezprostředním sousedství nových rodinných domů.

Obyvatelé Jenišova jsou odhodlaní stůj co stůj zabránit těžbě kaolinu jen pár desítek metrů od zástavby. Naději upírali i k ministrovi pro životní prostředí Richardu Brabcovi (ANO), který situaci v úterý odpoledne zmapoval přímo na místě. „Nechci a nemohu vám ale slibovat zázraky,“ upozornil Jenišovské ministr.

„Umím si představit vaši situaci. Sám mám pod svým baráčkem v Litoměřicích skládku radioaktivního materiálu. A nic s tím udělat nemohu. Ani jako ministr životního prostředí,“ dodal.

Co je ovšem v případě Jenišova v jeho moci, je jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu a báňským úřadem.

„S těmito institucemi mohu jednat o kompenzačních opatřeních a jejich funkčnosti. To udělat mohu a také to udělám,“ přislíbil Brabec. Zásadní problém vidí v tom, že byli lidé pravděpodobně uvedeni v omyl.

„Nedostali informace o budoucí těžbě. Kdyby věděli, že se zde má v roce 2016 těžit, pochybuji, že by v lokalitě stavěli. S tím ale nic neudělám,“ konstatoval ministr. Na místě těžaře by se ovšem v okamžiku, kdy se v lokalitě začalo stavět, ptal, zda lidé o chystané těžbě vědí.

Nedostali jsme informace o těžbě, říkají Jenišovští

Nedostatek informací potvrzuje i Milan Tomeš, který si v těsném sousedství dnešního lomu postavil dům. „Starosta mi tehdy řekl, že se tady těžit nebude. V lokalitě měl být biokoridor,“ řekl Milan Tomeš.

O těžbě se dozvěděl až v okamžiku, kdy v říjnu 2013 vyjely na louku za jeho domem bagry. „Začali jsme zjišťovat, co se děje, a dozvěděli jsme se, že Báňský úřad vydal v roce 2010, tedy v roce, kdy jsme se do Jenišova přistěhovali, rozhodnutí o těžbě,“ doplnil.

Stejně jako mnoho lidí v obci věří, že se rozhodnutí Báňského úřadu podaří zrušit. „Je nepřezkoumatelné a vadné,“ dodal Milan Tomeš.

„Místní by rádi, abychom zpochybnili rozhodnutí našich předků. To ale vzniklo v jiné době a za jiných podmínek,“ komentoval situaci ministr životního prostředí.

Přislíbil, že iniciuje setkání obyvatel obce se zástupci báňského úřadu a těžaře, kterým je společnost Sedlecký kaolin. „Budu se všech ptát, co jsou schopni nabídnout a jak mohou kompenzovat vzniklé komplikace a nakolik je to technicky možné,“ řekl ministr životního prostředí.

Spekulovat o tom, jak jeho snaha pomoct lidem z Jenišova dopadne, ovšem Richard Brabec nechce. Nabídku setkání všech zainteresovaných stran vítá i předseda představenstva společnosti Sedlecký kaolin Vojtěch Zítko. „Od samotného počátku říkáme, že je třeba problémy řešit u jednacího stolu,“ reagoval na slib ministra životního prostředí Zítko.

Ložisko, které chce jeho firma začít těžit ještě v letošním roce, je největší ložisko kaolinu v Česku. Těžba by tu podle odhadů mohla probíhat až 40 let. Proti ní se ovšem na podzim 2014 při komunálních volbách postavili místní referendem. Proti se tehdy vyslovilo 91 procent obyvatel.