Horní Slavkov se v souvislosti s těžbou lithia obává nárůstu dopravy.

Horní Slavkov se v souvislosti s těžbou lithia obává nárůstu dopravy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Horní Slavkov má obavy z chystané těžby lithia, bojí se nárůstu dopravy

  • 5
Horní Slavkov na Sokolovsku se vzepřel plánům těžařů lithia z firmy Sanaka Industry, kteří mají zájem o tamní odkaliště. Podle starosty města Alexandra Tereka je základním problémem to, že by ve městě výrazně stoupla hustota zejména kamionové dopravy.

„Musíme hájit zájmy našich občanů. Proto prosazujeme, aby naše připomínky byly zapracované do studie vlivu projektu na životní prostředí. Preferujeme obnovení vlečky a dopravu vlakem,“ konstatoval hornoslavkovský starosta.

Ministerstvo životního prostředí mu dalo začátkem června letošního roku částečně za pravdu. Nařídilo společnosti Sanaka Industry, která chce v odkališti těžit, přepracovat žádost o studii vlivu na životní prostředí EIA.

K čemu se hodí lithium

Lithium je lehký a měkký kov. Využitelný je v mnoha oborech, například v jaderné energetice.

V posledních letech ovšem hraje prim výroba lithiových akumulátorů využitelných jako zdroj energie pro elektromobily a vozy s hybridním pohonem.

„Oznamovatelem doplněná dokumentace dle požadavků zákona byla v srpnu rozeslána dotčeným orgánům k vyjádření. Aktuálně probíhá zpracování oponentního posudku k dokumentaci EIA,“ popsala mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková proceduru, která předchází každé významné akci.

„Nové znění tohoto dokumentu už máme. Připomínkujeme jej ve stejném duchu jako původní studii,“ podotkl starosta Terek.

Sanaka Industry věří, že se jí nakonec podmínky pro těžbu podaří vyjednat.

„Jsme těsně před získáním EIA, pak se obrátíme na Báňský úřad,“ uvedla Petra Krystiánová, mluvčí investiční skupiny RSJ miliardáře Karla Janečka, pod kterou Sanaka Industry patří.

Obyvatele nesmí obtěžovat hluk a prach, říká starosta

Starostovi Terekovi vedle kamionové dopravy v ulicích města vadí ještě jedna věc.

„Zhruba 50 metrů od lokality těžby jsou obytné budovy. Musí proto dojít ke kompenzacím tak, aby dopad na místní byl co nejmenší. To znamená například odhlučnění provozu a zamezení prašnosti,“ řekl starosta.

Horní Slavkov ovšem není jediným sídlem v Karlovarském kraji, kde se těžaři chtějí dostat ke strategické surovině. Společnost KMK Granit má zájem těžit v Potůčkách. Ani tam ovšem nevyvolal tento záměr zrovna nadšení.

„Naše stanovisko je negativní,“ potvrdil starosta obce Vlastimil Ondra. „Nemáme zájem, aby se na našem katastru něco takového dělo,“ doplnil.

Jistá je tak dnes těžba pouze v nedalekém Cínovci. Lithium zde má dobývat společnost Cínovecká deponie, kterou také ovládá Janečkova RSJ. V tamním odkališti je podle průzkumu přibližně 860 tisíc tun suroviny.


Elektromobil