Sokolovsko patří mezi regiony postižené těžbou a vysokou nezaměstnaností. Dočkat by se proto mohlo státní pomoci. (Ilustrační foto)

Sokolovsko patří mezi regiony postižené těžbou a vysokou nezaměstnaností. Dočkat by se proto mohlo státní pomoci. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Těžbou postiženému Sokolovsku slibuje stát 200 tisíc na pracovní místo

  • 3
Sokolovsko se společně s Mosteckem a Ostravskem dočká pomoci. Stát částkou 200 tisíc korun podpoří vznik jednoho pracovního místa v oblastech postižených těžbou a vysokou nezaměstnaností.

V pondělí to řekl při návštěvě kraje řekl vládní zmocněnec pro tyto tři regiony a bývalý ministr průmyslu a obchodu v Rusnokově vládě Jiří Cienciala. Sokolovsko se do jeho náplně práce dostalo teprve nedávno a až dodatečně na žádost krajské vlády.

Zmocněnec se v Karlových Varech sešel se zástupci tripartity (krajské vlády, odborů a zaměstnavatelů) a ujasňovali si, jak si začnou předávat informace a co vlastně potřebuje okres, kde těžba hnědého uhlí pomalu končí.

"Sokolovsko se v mnohém podobá Ostravsku, Chomutovsku a Mostecku. Desítky let z nich stát profitoval a teď by se měl k zásluhám těchto oblastí nějak postavit a pomáhat jim," řekl Cienciala. Vyjmenoval projekty, které stát v rámci programu zahlazování následků po dolování platí. Třeba stavbu silničního obchvatu Sokolova nebo revitalizaci Podkrušnohorské výsypky.

Bez prováděcí vyhlášky program stojí

Podle hejtmana Josefa Novotného je ale třeba připravit projekty, které by snížily nezaměstnanost. K dotacím 200 tisíc na nová pracovní místa ještě neexistuje prováděcí vyhláška, takže program zatím nelze rozběhnout.

"Budeme tlačit na to, aby vyhláška vznikla co nejdříve a aby existovaly jasné podmínky, za kterých mohou podnikatelé příspěvek získat," zdůraznil Novotný.

Rád by také prostřednictvím zmocněnce přiměl centrální úřady, aby pokračovaly ve stavbě rychlostní silnice R6, lákaly investory, posílily školství. A také aby poslaly desítky milionů korun například na dokončení likvidace nebezpečných kalů u Chodova. Vloni v létě skládka dehtových kalů zamořila zápachem široké okolí.

"Miliardy korun už do postižených oblastí natekly a teď je důležité, aby to pokračovalo," souhlasí Jiří Cienciala.

Tvrdí, že nemůže tři kraje zachránit. "Mým cílem ale je najít rychlou komunikaci mezi regiony, vládou a úřady, které rozhodují o tom, co se bude dít. Nebudu sedět potichu v koutě," odpověděl zmocněnec na dotaz, jaké má kompetence a mety.

"Někde nezaměstnanost překračuje i 15 procent, a to už není legrace. Vidíme v zahraničí, že v takových regionech se šíří kriminalita a nepokoje. To nepotřebujeme," dodal.