Marian Geňo

Marian Geňo | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tři minuty = tři góly = třetí místo, vyřešili v Sokolově

• 0
Tři pokusy spotřebovali fotbalisté Baníku Sokolov na první domácí vítězství podzimní sezony. Domácí porážka se Sezimovým Ústím (0:2) i remíza s Brnem (2:2) jsou minulostí, v sobotu se Baníkovci těšili z první výhry před svými diváky, když porazili Ústí nad Labem 3:2.

"Bylo už na čase," oddychl si za spoluhráče David Benda, střelec vítězné branky zápasu z 89. minuty. V Sokolově vůbec letos padají branky v posledních minutách hry. "Minule nám Brno vyrovnalo pár vteřin před koncem zápasu na 2:2, a to nás hodně mrzelo," vzpomněl si Benda.

Smutek ze ztráty Baník zaplašil ve Znojmě, kde vyhrál 1:0. "A teď to konečně vyšlo za tři body také doma," raduje se mladý útočník. Jeho premiérový druholigový gól v 89. minutě na 3:1 se ukázal být skvělou pojistkou. Hosté totiž o minutu později ještě snížili na konečných 3:2. Víc už toho nestihli.

"Byl to zajímavý a v závěru hodně rušný zápas. Prohrané utkání se mi ale hodnotí mnohem hůře než domácímu trenérovi," neskrýval zklamání z těsné prohry kouč hostí Svatopluk Habanec. Jeho předzápasové přání uhrát v Sokolově bod za remízu třeba i 3:3 o fous nevyšlo. Chyběla mu k tomu jedna branka jeho svěřenců.

"V podzimní sezoně dáváme poměrně hodně gólů. Jenže dost jich také inkasujeme," pravil už v předzápasovém rozhovoru Habanec a tahle jeho slova se jen potvrdila.

Přitom zápas v Sokolově se pro jeho svěřence vyvíjel vcelku dobře. Exligové Ústí hrálo rychlý, svěží fotbal a v 25. minutě se dokonce ujalo vedení. To po levé straně pláchnul Benčík a jeho ostře řezaný centr zatloukl prudkou hlavičkou do branky Veverka.

Jenže Baník krátce nato vyrovnal. Ve 27. minutě vyslal Glaser kupředu Davida Čadu, ten v důrazném souboji tělo na tělo přetlačil posledního stopera hostí a efektním obloučkem srovnal na 1:1.

"Nejdřív jsme udělali chybu v rozehrávce, soupeř zachytil míč a z rychlé protiakce šel do vedení. Krátce nato se ale v důrazném souboji prosadil Čada a naštěstí brzy vyrovnal," shrnul poločas domácí trenér Látal.

Nejrušnější chvíle zápasu přišly až v samotném závěru. Ještě v úvodu 2. půle měl gólovou šanci na kopačce Brunclík, ale stoper Dvorník jeho střelu směřující do branky vykopl. V 60. minutě zase brankář hostí Novák zázračně vyrazil hlavičku Hájovského z bezprostřední blízkosti. Oba celky tlačily, oba chtěly vyhrát.

Na závěrečných 20 minut poslal trenér Látal do hry sokolovskou naději Bendu a ten se za to chvíli před koncem utkání odvděčil vítězným gólem. Nejdříve ovšem pohnula ukazatelem skóre neplánovaná souhra náhod. Sokolovský David Vaněček odcentroval standardku do pokutového území soupeře a jeho ústecký jmenovec naprosto shodného jména ve snaze odvrátit míč trefil hlavičkou nechtěně šibenici vlastní branky, 2:1.

"Pomohla nám dobře zahraná standardka," trenér Látal pochválil Vaněčkův centr z trestného kopu. Euforie z gólu z 87. minuty ještě ani neodezněla a chvíli nato se skóre měnilo znovu. A znovu ve prospěch domácích.

Duel rozhodl Benda

Běžela předposlední 89. minuta zápasu, když se k dlouhému sólu zprava nadechnul nadějný Benda a svoji rychlou útočnou akci dotáhnul ke gólovému zakončení. Jeho křížná střela zapadla ke vzdálenější tyči a bylo to 3:1.

"Nejdřív jsem se rozhlížel komu přihrát, jenže nabíhající Geňo i Šilhan byli dobře obsazení a nastřelovaný míč by k nim neprošel. Na další myšlenku už nebyl čas. Křížnou ranou jsem proto zamířil na zadní tyč a míč zapadl úplně přesně," popsal David Benda svou trefu na 3:1.

Dvougólovým náskokem namlsaní Baníkovci jen nakrátko polevili v ostražitosti a soupeř toho bleskurychle využil. Rychlou protiakci hostí zakončil Zdeněk Volek ranou z vápna a míč se zatřepetal až v síti, 3:2.