Jiří Beran, historik sokolovského muzea, ukazuje nalezenou bednu a její obsah.

Jiří Beran, historik sokolovského muzea, ukazuje nalezenou bednu a její obsah. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zahrada skrývala 70 let sudetskou truhlu, byly v ní knihy i vypínače

  • 12
Neobvyklý nález zkoumají historici muzea v Sokolově. Vojenská bedna s esesáckými znaky ležela skoro sedmdesát let zakopaná na zahradě sokolovské čtvrti Šenvert. Náhodou ji našli při kopání základů plotu. Zajímavé ale je, že žádná cennost v ní není, spíše cetky.

Podle dokumentů, které se našly uvnitř bedny, ji tady těsně po 2. světové válce ukryl zřejmě Georg Österreicher z Citic, který asi sloužil v německém wehrmachtu a potom skončil v odsunu.

Těch "asi" a "zřejmě" je v příběhu vykopané truhly zatím ještě příliš mnoho. Muzejníci teprve začali obsah bedny studovat. Pochvalují si, v jak dobrém stavu se předměty v útrobách bedny zachovaly.

Mate je však, že v ní na první pohled není nic, co by dotyčný musel důkladně schovávat. Spíš do ní hodil, co mu zrovna přišlo pod ruku.

V bedně totiž ležely i staré vánoční ozdoby, kus drátu, pojistky, svíčky, vypínače, rozpadlá citera, stoh německy psaných knih v paperbackovém vydání. Prostě nic cenného.

Na Hitlera Češi nepomysleli, říká vykopaná básnička

A pak spousta zažloutlých lejster - třeba Österreicherova průkazka z hornického spolku, z níž se dá vyčíst, že se narodil v roce 1909, bydlel na adrese Citice 66 a členské příspěvky platil do roku 1935.

Také památníček z počátku 30. let, kdy byl jeho majitel na vojně ještě v československé armádě. Z té doby i štos fotografií. Ze skupinových fotek vojáků zatím historici nevyčetli, kdo z nich je Österreicher.

Dál na stroji psaná básnička v egerlandštině na téma, jak komunisté a socialisté utekli do Prahy, protože přijde Adolf Hitler, a na to Češi vůbec nepomysleli.

Jisté je, že Österreicher coby truhlář z Citic pracoval na dole Gustav a měl bratra Johanna. Proč jeho truhlu vybagroval a trochu promáčkl stroj při kopání základů plotu zrovna v Sokolově na Šenvertě, zůstává pro ředitele muzea Michaela Runda ještě záhadou.

"Bydlel tu po válce on nebo jeho příbuzní? Je to taková zajímavá historická detektivka. Budeme pátrat, jestli žijí nějací jeho příbuzní. Obsah bedny bychom mohli vystavit jako sokolovský poklad číslo dvě, i když je trochu jiného rázu než ten pravý," řekl Rund.

Pídit se chce i u příbuzných Němců po válce odsunutých ze Sokolova do Schwandorfu. Zprávu Rund pošle do jejich časopisu.