Rudolf Kovařík u smrku, který patřil k nejvyšším a nejstarším v Krušných horách.

Rudolf Kovařík u smrku, který patřil k nejvyšším a nejstarším v Krušných horách. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krušné hory přišly o obří památný strom, smrku bylo až tři sta let

  • 10
Krušné hory přišly o jednu ze svých zelených dominant. Pod loveckým zámečkem Favorit mezi Šindelovou a Jindřichovicemi na Sokolovsku padl smrk, který se svou výškou dosahující téměř 42 metrů patřil k nejvyšším a nejstarším v oblasti.

Strom, který rostl pod skalnatou terasou, mohl být až tři sta let starý. "Na to, že padl, přišel místní polesný v zimě. Já jsem se snažil o to, aby byl zaevidován," řekl správce zámečku Jiří Riegel.

Podle Rudolfa Kovaříka z občanského sdružení Rosnatka nezpůsobilo pád smrku počasí, nýbrž stáří. Za svou monumentálnost vděčil dobrému místu, na němž vyrostl.

"Měl kliku, že byl pod zámkem Favorit, kde byl dostatečně chráněný. Svou výškou překonal i ostatní stromy, které stály nad ním. Vodu si navíc mohl brát z potoka Skřiváň, který tam teče," řekl. Ačkoli strom rostl v těžko přístupném terénu, zaujmout podle něj dokázal svým kmenem na první pohled.

Okolí zámečku Favorit přišlo o jedinečný strom už podruhé. V polovině devadesátých let minulého století tam padl Hubertův smrk, který stál zhruba o sto metrů dál proti proudu potoka. Vysoký byl přes 44 metrů. Jeho zvláštností byl navíc kmen, který se nejprve rozdvojil, v koruně pak dokonce roztrojil.

Hubertův smrk podpalovali turisté

"Podle odhadů bylo jeho stáří kolem tří set sedmdesáti let. Jsem přesvědčený, že za jeho zkázu mohli turisté. Byl mezi nimi oblíbený coby místo k posezení, kde si rozdělávali oheň. Hubertův smrk také několikrát chytil," vzpomínal Rudolf Kovařík.

Ačkoli se Hubertův smrk, ani jeho mladší kolega už v okolí Favoritu netyčí, lidé tam stále mají co obdivovat. Rudolf Kovařík vyzdvihl například alej 88 modřínů, které ční západně od zámečku do výšky až deseti metrů.

"V katastrální části Obora se zase nachází nádherná jíva. Roste v nadmořské výšce 830 metrů nad mořem a odhaduji, že jí bude kolem sta let. Její větve se dotýkají země a je tak obrovská, že když pod ni člověk vleze, připadá si jako v místnosti," popsal.

Jedním z unikátů, které se v Krušných horách stále ještě dochovaly, patří i torzo lípy, která dala název Krásné Lípě u Šindelové. Ta vznikla počátkem 15. století.