Nouzové obydlí pro bezdomovce bude v Sokolově příští rok větší a najdou v něm...

Nouzové obydlí pro bezdomovce bude v Sokolově příští rok větší a najdou v něm přístřeší i ženy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S azylem pro ženy bez přístřeší bývá problém, chybí oddělené stany

  • 1
Rostoucí počet žen bez domova staví poskytovatele dočasného bydlení v Karlovarském kraji před nový problém. Hledají způsob, jak je ubytovat společně s muži, kteří stále tvoří většinu bezdomovců.

Zatímco bezdomovci budou moci letos v zimě opět využít stan, ženy, které nemají kde bydlet, podobnou možnost zatím mít nebudou. Azyl pro ně ale připraven bude.

„Noclehárna s kapacitou 28 lůžek je nově otevřená i pro ženy,“ uvedl Martin Čop z karlovarské Armády spásy. Azylový dům, kde najde střechu nad hlavou 38 lidí, je k dispozici pro obě pohlaví.

V Sokolově pro ženy koupí další stan

Obdobně si chtějí poradit i v Sokolově, kde už několik let staví pro bezdomovce na zimu stan. Je v něm 16 lůžek, ale neposkytuje oddělené prostory.

„V příštím roce chceme zakoupit stan nový. Jednak s větší kapacitou, ale hlavně s oddělitelnými prostory. Právě kvůli ženám,“ uvedl Jan Picka, starosta Sokolova. „Při poslední noční návštěvě mezi bezdomovci jich bylo sedm z třiadvaceti kontrolovaných,“ upřesnila místostarostka Renata Oulehlová.

Za nový větší stan je město připravené zaplatit maximálně 100 tisíc korun s tím, že by ho radnice mohla používat i pro jiné akce, než jen jako zimní ubytovnu pro bezdomovce. Menší, který využívají doposud, vyroste v sousedství bývalého autobusového nádraží nejpozději 1. prosince.

„Pokud ovšem začnou mrazivé noci třeba už v listopadu, jsme připraveni postavit ho dříve,“ doplnil Jan Picka.

Bezdomovci v Chebu si mohou i vydělat

Ubytování lidí bez domova v Chebu má město zajištěné ve spolupráci s diecézní charitou v areálu kasáren. „Pokud vím, kapacita zařízení byla zatím vždy dostatečná,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Rozdělení prostor pro ženy a muže je podle jeho slov standardní. „Kapacita pro ženy je sice menší, ale je,“ doplnil. Město na toto ubytování platí 4,5 milionu korun ročně. „Navíc jak my, tak diecézní charita klienty zařízení zaměstnáváme. Ti pak mají šanci postupovat dál, některým z nich se podařilo vrátit se do běžného života,“ dodal chebský starosta.

Ve všech dočasných zimních útočištích pro lidi bez střechy nad hlavou platí striktní pravidla. Postel nedostanou v okamžiku, kdy do zařízení přijdou pod vlivem alkoholu, případně se chovají agresivně.

Nabídku lůžkových zařízení ovšem doplňují i další možnosti, jak přečkat mrazivou noc.

„I letos s největší pravděpodobností zřídíme takzvanou volnou židli. Je to možnost přenocovat v teple, ovšem bez postele,“ naznačil Martin Čop z karlovarské Armády spásy.

Obdobná službu podle Petra Navrátila nabízí v Chebu také zařízení diecézní charity. V Sokolově podobná služba není, ovšem pro letošní rok chystají k „bezdomoveckému stanu“ přistavit i mobilní toalety.

„Osvědčuje se i spolupráce s organizací Pomoc v nouzi, která dává klientům stanu k dispozici zděnou stavbu v těsném sousedství stanu, kde jeho klienti najdou například sprchy. A navíc mezi bezdomovce chodí i lékaři sokolovské nemocnice tak, aby se podařilo včas odchytit případy nemocí,“ dodala sokolovská místostarostka Renata Oulehlová.