Na rozvodnou skříň pramenského hřbitova kdosi křídou napsal podivnou nabídku.

Na rozvodnou skříň pramenského hřbitova kdosi křídou napsal podivnou nabídku. | foto: Archiv Ericha Kříže

Úklid hřbitova se zvrtnul, stal se tématem předvolebního boje

  • 2
Jen několik týdnů před mimořádnými volbami zmítají zadluženými Prameny na Mariánskolázeňsku emoce. Důvodem je nedávný úklid zpustlého hřbitova, po němž na místě zůstaly poházené ostatky.

Jakoby toho nebylo dost. Nejprve se v obci s několika desítkami obyvatel a obřím dluhem nikdo ke kormidlu nehnal, pak se zas zvolení zastupitelé tak nějak nemohli dohodnout a volby se musí po necelém roce opakovat. Do toho se mezi lidmi šíří atmosféra vzájemného obviňování a osočování. Soused se sousedem nemluví. Obcí se šíří pomluvy a udání.

Poslední kapkou byl nedávný úklid zpustlého hřbitova, který lidé ze spolku Obnova obce Prameny vzali možná až příliš důkladně. Krátce poté se v pramenském lesoparku objevil cynický nápis. Na rozvodnou skříň kdosi křídou napsal: Vykopu vám dědu z hrobu zn. Zdarma.

„Názorně to dokládá, jak je situace v Pramenech před volbami vyostřená,“ myslí si Erich Kříž, tajemník hnutí STAN Karlovy Vary, které v Pramenech společně s nezávislými kandidáty staví kandidátku s názvem Svobodné Prameny.

Uskupení se v nadcházejících volbách utká o přízeň voličů s lidmi, kteří kandidují za sdružení Společné prameny. To vede současná starostka Michala Málková.

„Když jsem přišla na hřbitov, byla u staré hrobky vykopaná obrovská jáma a kolem poházené ostatky. Oni to prostě vykopali a nechali to být. Lidé mi pohoršeně volali, ať s tím něco udělám. Zavolala jsem tedy archeologovi do chebského muzea. Ten přijel a byl zděšený. Na jeho doporučení jsem se obrátila na policii,“ popisuje situaci starostka Pramenů Michala Málková.

Chebský archeolog Michal Beránek její slova potvrzuje. „Zákon hovoří jasně. Pokud zde chce někdo kopat nebo cokoli přemisťovat, musí všechny kroky konzultovat s příslušnými odborníky. A těmi jsou památkáři a archeologové,“ upozorňuje Beránek.

Nemuselo to vypadat pěkně, připouští uklízející

Podle předsedy spolku Jana Lébla, který úklid zorganizoval, o nic nezákonného nešlo.

„Jsem přesvědčen, že jsem zákon neporušil. Společně s kolegy jsem začal čistit plochu hřbitova, a to včetně částečně zavalených zbytků hrobky, do které byla v minulosti navezená zemina. Tu jsme vynosili. Ostatky, které jsme našli, jsme dali do dřevěné bedýnky a uložili zpět do hrobky. Uznávám, že když se tam byla paní starostka podívat, nebylo to ještě hotové, a tak to nemuselo vypadat zrovna pěkně. Spíš si ale myslím, že případ má souvislost s volbami,“ myslí si Lébl, který je na druhém místě kandidátky uskupení Svobodné Prameny.

V nastávajících zářijových volbách tedy kandiduje proti starostce Málkové. Také podle názoru lídra kandidátky Svobodné Prameny Aleše Ditterta jsou příčinou oznámení na policii neshody mezi starostkou a lidmi z protikandidátky.

„Dlouhodobě poukazujeme na rizikové a nesprávné řízení obce. Paní starostka se rozhodla použít před volbami ty nejhorší metody. Podávat na spolek, respektive Jana Lébla, trestní oznámení proto, že dlouhodobě nezištně kultivuje veřejné prostory v naší obci, považuji za ubohé,“ uvedl Dittert.

Takové vysvětlení ale starostka odmítá. „Tomu se musím smát. O tom, že Jan Lébl kandiduje, jsem se dozvěděla před několika dny. Ale přiznávám, že mě to dost překvapilo. Až dosud tady nebydlel, jezdil sem na víkendy z Prahy, kde studuje. Teprve teď, před volbami, se tu přihlásil k trvalému pobytu. Vůbec nevím, co si o tom mám myslet,“ krčí rameny starostka. Pak ale stáčí hovor opět na hřbitov.

„Přiznávám, že starost o hřbitov v současnosti není moje priorita. A proti běžnému úklidu, kdy se poseká tráva a shrabe listí, nic nemám. Před časem jsme tu také s ostatními uklízela, na vlastní náklady nechala odvézt několik tun odpadků a poslala tam známého, aby vyřezal náletové stromy. Ale kopat tady? To se nezlobte, to přece není normální. A že si to někdo spojuje s volbami? To je mi líto a dost mě to i štve. Žije nás tu pár a nejsme s to se konečně domluvit a táhnout za jeden provaz.“

Archeolog úpravy kritizuje

Janu Léblovi je prý z celé věci smutno. „Mrzí mě to. Nechápu, proč tolik vadí, že jsme vyčistili jedinou ucelenou hrobku, do které někdo navozil hlínu. Vždyť v minulosti velkou část zaniklého německého hřbitova srovnaly se zemí buldozery,“ tvrdí Lébl.

S tím ale archeolog Beránek nesouhlasí. „To, že byl hřbitov poničený v 50. letech minulého století, že je tam novodobá navážka, to v žádném případě neznamená, že lokalita není archeologicky cenná, že se může cokoli přemisťovat jinam. Vidím problém už i v obyčejném srovnání náhrobků. Vše je třeba nejprve dokumentovat. U každé takové práce musí být odborník,“ dodává.