Do úklidu sněhu v ostrovské ulici Palackého jsou zapojeni i vězni z Vykmanova.

Do úklidu sněhu v ostrovské ulici Palackého jsou zapojeni i vězni z Vykmanova. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ostrov má netradiční pomocníky, od sněhu ho zachraňují vězni z Vykmanova

  • 1
Na první pohled běžný pracovník zimní údržby ulic Ostrova. Při podrobnějším průzkumu ovšem klasický šedý vězeňský oděv napoví, že muži, kteří se v Ostrově starají o úklid sněhu, netráví noci v útulném bytě, ale v cele nedaleké věznice Vykmanov.

Spolupráci s věznicí ve Vykmanově navázali Ostrovští už loni na jaře. První zakázkou, kterou pro město lidé ve výkonu trestu dělali, byla údržba cest v lokalitě Boreckých rybníků. Zimní premiéru si vězni odbývají právě nyní.

Spolupráci věznice a ostrovské radnice, respektive firmy Marius Pedersen, která zajišťuje úklid města, se datuje od loňského jara. „Začala výměnou čtyř kilometrů kulatiny na obrubách cest u Boreckých rybníků,“ konstatovala Zdeňka Newiaková, mluvčí ostrovské radnice.

Za dobu spolupráce se počet odsouzených, pomáhajících Ostrovu vytrhnout pomyslný trn z paty, zdvojnásobil. „V tuto chvíli pomáhá se zimní údržbou, především s ručním úklidem sněhu z parkovišť, chodníků a přechodů pro chodce, osm vězňů,“ doplnila mluvčí radnice.

Do ulic města se ovšem nedostane každý vězeň. S trochou nadsázky se dá říct, že práce je pro odsouzené za odměnu.

Bez dohledu, ale pod kontrolou

„Naším interním sítem nepojde každý,“ konstatovala Zdeňka Stöckbauerová, mluvčí věznice ve Vykmanově. „Odsouzený určený pro vnější nestřežené pracoviště musí mimo jiné bezvýhradně dodržovat řád věznice,“ uvedla její mluvčí.

Roli ovšem hraje celá řada faktorů. Například délka trestu či trestný čin, za který je ve výkonu trestu. „Ke každému se pak ještě vyjadřují vychovatelé věznice i psychologové,“ doplnila Stöckbauerová.

To, že je pracoviště v ulicích Ostrova nestřežené, neznamená, že by vězni byli úplně bez dohledu. „Máme nastavená pravidla kontrol. Stálý dohled nad těmito vězni nemáme, ale kontroly na jejich pracovištích provádíme,“ doplnila mluvčí věznice.

Zaměstnat odsouzené je cílem vedení všech věznic v republice. Vedení se proto snaží zaujmout potencionální zaměstnavatele. „U nás v současné době pracuje přibližně 36 procent odsouzených,“ konstatovala Zdeňka Stöckbauerová.

Vedle úklidu města pracují odsouzení například v podniku Witte, KE Elektrik i ve firmách v nedalekém Chodově. „Tito pracovníci jsou ale pod ostrahou,“ dodala mluvčí věznice.

Vězni pobírají minimální mzdu

Zaměstnávání vězňů je prospěšné především pro firmy, které jejich služeb využívají. „Ostatní lidé nechtějí pracovat. Není kam sáhnout,“ posteskl si Miroslav Turek, oblastní manažer společnosti Marius Pedersen.

Díky vězňům se tak firmě daří doplňovat stavy zaměstnanců. V zimní sezoně odsouzení dělají pomocné úklidové práce. Pro zaměstnavatele to neznamená žádné velké komplikace.

„Snad jen nutnost ráno muže přivézt a odpoledně zase odvézt,“ řekl Turek. Mzda odsouzených je pak podle jeho slov zajištěná smlouvou s Vězeňskou službou České republiky.

„Vězni dostávají minimální mzdu 55 korun na hodinu,“ upřesnila mluvčí ostrovské radnice Zdeňka Newiaková.