Členové Svazu Ukrajinců Bohemie slaví v Děpoltovicích Den nezávislosti Ukrajiny. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ukrajinci v kraji slavili svůj den nezávislosti, přijely jich stovky

  • 1
Jak slaví Ukrajinci den nezávislosti? V ručně vyšívaných košilích, hymnou, pirožky, vodkou a poslechem tklivých písní. Desítky cizinců, kteří bydlí v kraji a už se tu také cítí jako doma, dorazily v sobotu do svého nového Ukrajinského centra ve společenském domě v Děpoltovicích na Karlovarsku.

Ukrajinci patří k jedné z nejpočetnějších národnostních menšin. V regionu jich podle tři roky starých statistik žije nejméně 2,5 tisíce. Předseda zde nedávno založeného Svazu Ukrajinců Bohemie Vladyslav Rohovyj mluví o čtyřech tisících (více čtěte zde).

Svaz se utěšeně rozrůstá. Už se zaregistrovala stovka členů, mezi nimi i několik Čechů, kteří se hrdě hlásí k jejich přátelům. Vítáni jsou všichni noví.

Rohovyj přichází se zajímavými plány. Od září začne v děpoltovickém centru fungovat sobotní škola pro děti od 6 do 12 let.

"Budou se učit ukrajinský jazyk, o historii, o kultuře. Učebnice už máme. Beru to podle mých dětí. Ony sice ukrajinštině rozumí, ale chodí do české školy a mezi sebou se baví česky," řekl předseda sdružení. Vystudoval historické vědy, ve Varech žije pět let a obchoduje tu s nemovitostmi.

Členové svazu nezahálejí

Každou sobotu se také začne v Děpoltovicích scházet a cvičit ukrajinský soubor. Svaz překypuje aktivitou, od května uspořádal už čtyři akce. Měl přednášku na půdě Univerzity Karlovy, pořádal výstavu děl ukrajinských malířů a teď o víkendu oslavil 22. výročí nezávislosti Ukrajiny.

Dorazil i velvyslanec Boris Zajčuk a krajský koordinátor pro národnostní menšiny Pavel Vaculík. "Mám radost, že je vás tu tolik. Brzy vám bude sál malý. Sláva Ukrajině," pronesl nadšeně Vaculík a sklidil potlesk.

Zajčuk jako dárek přivezl ikonu. Podotkl, že se pracuje na smlouvě, která rozšiřuje partnerství mezi Karlovarským krajem a autonomní republikou Krym v oblasti propagace lázní a cestovního ruchu.

"S hejtmanem jsme poslali dopis ministru zahraničí, aby se změnily podmínky pro udělování českých víz. Aby mohlo na léčení přijet více Ukrajinců. Argumentem je, že naši lidé tu utrácejí peníze. Máme naději, že pak do Karlových Varů začne jezdit více Ukrajinců než současných sedm tisíc ročně," doufá velvyslanec. Češi mohou hranice u Užhorodu překračovat bez omezení.

Na Ukrajině je příliš korupce, vadí hudebníkovi

Zpěvák a skladatel Pavlo Bubrjak v Česku už nějaký čas žije a vyráží odsud koncertovat do celé Evropy. Zpívá folk a národní písně. "Starší dcera složila zkoušky a bude tu studovat. Mezi Čechy mám hodně kamarádů. Líbí se mi vztahy mezi lidmi, příroda, která není tak divoká jako u nás, a lépe organizovaný stát. Na Ukrajině je moc korupce," líčil Bubrjak.

Rohovyj zmínil, že Ukrajinci vzpomínají v těchto dnech i na české oběti invaze z roku 1968. A připomněl čin Vasila Makucha, který se na protest proti okupaci v listopadu 1968 upálil na kyjevském náměstí. O horší pověsti cizinců z východu v Česku ví Rohovyj jen z doslechu. Nic takového totiž od svých sousedů neslyšel a nikdo se na něj kvůli národnosti skrz prsty nedívá.

"To jsou jen předsudky. Zakládal jsem Svaz Ukrajinců Bohemie i proto, aby bylo vidět, že Ukrajinci nejsou jen dělníci na stavbě. Ale že jde o kulturní národ, který má historii a hodně společného s Čechy," zdůraznil Vladyslav Rohovyj.

Svaz navazuje na ukrajinskou organizaci, která ve Varech působila do roku 1968. Má znovu šířit tradice a kulturu. "Spolupracujeme s krajem a s centrem na podporu cizinců. Pomáháme těmto lidem zvyknout si žít v Čechách," dodal šéf svazu.

Ukrajinci mají v Děpoltovicích na Karlovarsku své nové centrum.

Ukrajinci mají v Děpoltovicích na Karlovarsku své nové centrum.