Unikátní vitrážová okna v bývalé hasičské zbrojnici v Aši.

Unikátní vitrážová okna v bývalé hasičské zbrojnici v Aši. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ašskou historickou hasičskou zbrojnici zdobí mimořádné vitráže

  • 0
Historickou hasičskou zbrojnici v Aši zdobí unikátní vitráže. Okenní „šperky“ budovy, která je od roku 2009 kulturní památkou, jsou o to cennější, že po válce se ve městě mohutně bouralo. Velká část staré Aše nenávratně zmizela. Památek je tady proto jako šafránu.

„Vitráže pocházejí z roku 1931, kdy byla dokončena stavba nové zbrojnice. V prvním patře budovy sídlila obecní knihovna. Právě pro ni reprezentativní díla vznikla,“ řekl mluvčí a kronikář města Milan Vrbata.

Přestože se knihovna později přestěhovala, skleněné obrazy měly štěstí. Zbrojnici se bourání i rozsáhlejší rekonstrukce vyhnuly. Po válce dům sloužil opět hasičům. Ti zde působili až do roku 2006. Díky tomu zůstal unikát v takřka nedotčeném stavu.

Poté, co se sbor přestěhoval do nového působiště, se z prvního patra budovy zrodil pod dohledem památkářů prostor pro potřeby muzea. „Vitrážové síni se tak vrátil její původní význam. Proměnila se v místo pro pořádání slavností, konferencí a přednášek, stejně jako tomu bylo za dob knihovny,“ uvedl Vrbata.

Rozlehlou místnost zdobí šest vitrážových oken s alegorickými motivy. Znázorňují šest oborů lidské činnosti - zemědělství, řemesla, malířství a plastiku, obchod a dopravu, průmysl a vzdělání, hudbu a literaturu. Jak vyplývá z poznámek přímo na skle, autorem návrhu je profesor F. Braun, vitráže vyrobil umělecký sklář F. Tschörner z Vídně.

„Žádné další informace o unikátních oknech naší zbrojnice se bohužel nedochovaly,“ doplnil Vrbata s tím, že opravy poškozených částí vitráží se ujal umělecký sklářský ateliér Vitráže Zborníková Vintrová z Písku.

Hasičská zbrojnice na Poštovním náměstí byla 15. prosince 2009 prohlášena kulturní památkou. V odůvodnění ministerstvo kultury popisuje hasičskou zbrojnici, projektovanou roku 1930 německým architektem Emilem Röslerem, jako výstavní stavbu. V přízemí je depo pro požární techniku, v prvním patře prostory městské knihovny, ve druhém patře kanceláře hasičského sboru a v obytném podkroví služební byty.

V interiéru je dochováno technické vybavení související s funkcí stavby a také uměleckořemeslné prvky, jako jsou dveřní výplně a jejich kování, dlažba, dřevěné obložení stěn, vestavěný trezor a především okenní výplně s vitrážemi.