Uprchlíci se zahřívají při čekání na registraci v úřadu pro zdravotní a sociální záležitosti v Berlíně (14. října 2015). Ilustrační snímek

Uprchlíci se zahřívají při čekání na registraci v úřadu pro zdravotní a sociální záležitosti v Berlíně (14. října 2015). Ilustrační snímek | foto: Reuters

Do sousedství Kraslic míří uprchlíci, místní lidé mají obavy

  • 16
Hranice mezi Kraslicemi na Sokolovsku a německým Klingenthalem v podstatě neexistuje. Města od sebe dělí jen pár metrů. Nyní to ale vypadá, že téměř idylické vztahy naruší příchod několika desítek uprchlíků. A z těch mají obyvatelé českého města obavy.

Podle klíče německé vlády totiž musí Klingenthal přijmout jednoho imigranta na sto svých obyvatel. Ve hře čísel to dělá 90 uprchlíků, pro ty má být na německé straně připraveno na 34 bytů. Migranti přitom budou mít volný pohyb po městě a okolí.

„Minulý týden jsem se v rámci jiného tématu sešel se starostou Klingenthalu a následně jsem se od něj dozvěděl tuto informaci,“ potvrdil starosta Kraslic Roman Kotilínek. Jelikož budou mít migranti volný pohyb, není vyloučeno, že do několik metrů vzdáleného českého města zamíří. „Určitá obava tu je,“ dodal starosta.

Německá strana informaci rovněž potvrzuje, ale konkretní být nechce. „Všechny náležitosti řeší okresní úředníci. Já jen mohu zprávu o příchodu potvrdit. Kolik jich však bude a kdy přijdou, to v současné době nevíme,“ odvětila na dotaz Inge Schneider z klingenthalské radnice. Více informací uvolní německá strana v příštím týdnu.

Kvůli přesunu běženců do bezprostřední blízkosti Kraslic už zasedala i bezpečnostní rada obce. „Řešili jsme jak tuto otázku, tak i jinou, související s uprchlíky. Krajští úředníci vznesli dotaz, zda jako město disponujeme ubytováním pro přibližně 50 uprchlíků. My takové možnosti nemáme, nicméně v Kraslicích existuje objekt, který patří Karlovarskému kraji,“ konstatoval starosta.

Ten zároveň ubezpečil obyvatele, že se jednalo jen o „průzkum terénu“, který se děje po celé České republice. „Opravdu to neznamená, že k něčemu takovému dojde,“ dodal Kotilínek.

Situaci, o které nyní hovoří celé Kraslice, bere s klidem například Milan Hloušek. „Nebojím se kriminality. Věřím tomu, že Němci se budou o běžence starat, tedy že nebudou bezprizorní. Vím, že je to u nás velmi diskutované téma, ale já se opravdu nebojím,“ prohlásil.

V klidu zůstává také Igor Jirsík, starosta nedalekého města Bublava. „Myslím si, že tu nezůstanou. V našem příhraničí musí být lidé zvyklí na mnohé útrapy. Hory nejsou pro každého, opravdu si myslím, že to bude jen mezistanice,“ řekl Jirsík.

O dalším vývoji situace budou jednat starostové Kraslic a Klingenthalu. „Jsem se svým německým kolegou domluven, že v případě jakýchkoli novinek si dáme vědět,“ uzavřel starosta Kraslic.