Motokrosové závody v Lokti zaměstnaly lékaře z karlovarské nemocnice.

Motokrosové závody v Lokti zaměstnaly lékaře z karlovarské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Letní sporty končí nejčastěji zraněním hlavy a končetin

  • 0
Je to už letní tradice: první měsíc prázdnin přinesl více úrazů než jindy. Ordinace zaplnili pacienti, kteří přecenili své síly. Do netradičních zážitků se podle lékařů a záchranářů totiž pouštějí i netrénovaní lidé, kteří často podpořeni alkoholem vyhledávají dobrodružství.

Z této kombinace pak vycházejí těžké úrazy. A právě ty ošetřují především na Emergency Karlovarské krajské nemocnice, což potvrzuje i vedoucí lékařka oddělení Dagmar Märzová.

„Některé dny jsou klidné, ale pak tu máme nárazové akce typu vodní skluzavka na karlovarské třídě TGM či motokros v Lokti - a skoro se nezastavíme,“ uvedla Märzová.

Zatímco skluzavka skrze hlavní karlovarskou ulici si vybrala jen drobná zranění, jako odřeniny a tržné rány, na motokrosu nebylo o těžká zranění nouze. „Ošetřovali jsme zlomeninu pánve či pneumotorax. A úrazy se nevyhnuly ani dětem,“ konstatovala doktorka.

Osvěta funguje

Vedoucí Emergency za roky praxe vysledovala, jak se mění typy zranění u lidí na dovolené.

„Nyní lidé vyhledávají větší a větší adrenalin, což s sebou nese úplně jiné úrazy. Například takové, které si způsobí při nebezpečných horských sjezdech na speciálních kolech či koloběžkách. Na druhou stranu můžu říct, že ubylo vážných zranění třeba z kolečkových bruslí, neboť zafungovala osvěta a lidé opravdu více používají chrániče a přilby,“ dodala Märzová.

Záchranáři z Horské služby zatím zaznamenali podobné množství úrazů jako loni, což se ovšem může změnit. „Doteď chyběly trialové parky pro cyklisty. Nyní, když se tady otevřely hned tři trasy, počítáme s tím, že úrazů přibude,“ konstatoval náčelník Horské služby v Krušných horách Miroslav Güttner.

Doporučuje všem návštěvníkům, aby dodržovali veškerá pravidla pro bezpečný pobyt v horách a nezapomněli si vzít si s sebou na túru nabitý mobilní telefon. „A v něm nainstalované aplikace Horská služba a Záchranka,“ přiblížil doporučení Güttner.

Voda jako nepřítel

Od začátku prázdnin se krajští záchranáři dostali na 126 ošetřených lidí denně. „O prázdninách se tradičně zvyšuje počet zraněných osob. Nejčastější ošetřené úrazy, se kterými se naši záchranáři setkávají, jsou zranění hlavy a končetin,“ uvedla mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová.

Mezi poslední pacienty patří i patnáctiletý hoch, který při skoku do rybníka stehnem narazil na traverzu a musel být s těžkým zraněním nohy odvezen záchrannou službou.

„Právě vodní zranění jsou velice častá,“ varuje plavce Bakurová. I přes zvýšený počet dětí - transportovaných o prázdninách sanitkou - stále hrají v počtu pacientů prim dospělí.

„Od začátku prázdnin také evidujeme skutečnost, že při podobném počtu dopravních nehod se zraní daleko více lidí,“ dodala Bakurová.

Více pacientů v létě mají i v nemocnicích v Sokolově a Ostrově. „Denně ošetřujeme v průměru 100 pacientů, ale nejedná se pouze o zranění, ta tvoří zhruba jedna třetina. Časté jsou úrazy na kole, další pak v souvislosti s koupáním a poměrně časté jsou úrazy způsobené po požití alkoholu,“ okomentovala situaci mluvčí obou nemocnic Markéta Singerová.