Zuzana Šandorová, romská poradkyně a poradkyně pro národnostní menšiny, pomáhá

Zuzana Šandorová, romská poradkyně a poradkyně pro národnostní menšiny, pomáhá lidem na pobočce odboru sociálních věcí karlovarského magistrátu na městské ubytovně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Co dělat s dluhy, radí úředníci lidem přímo v karlovarských ubytovnách

  • 1
Padesát nezaměstnaných a lidí v nouzi zatím požádalo o pomoc úředníky magistrátu přímo v ubytovně Drahomíra. Pracoviště sociálního odboru tam funguje měsíc. Další se lidem otevřelo ve čtvrtek v Úvalské ulici.

Romská poradkyně a sociální pracovnice Zuzana Šandorová s kolegyní Vlastou Riganovou se stěhují z magistrátu na odloučené pracoviště v Drahomíře třikrát týdně.

"Jsme tak blíže k lidem. Někteří obyvatelé Drahomíry, kteří nejsou na dávkách hmotné nouze, se stydí veřejně přijít na magistrát. Tady nás mají přímo na svém území, takže se neostýchají," vysvětlila Zuzana Šandorová.

Ženy poskytují klientům základní a odborné sociální poradenství, pomáhají s vyplňováním nejrůznějších formulářů, domlouvají schůzky na úřadech a institucích. Obvolávají také různé inzeráty s nabídkami práce.

Často se sociální pracovnice setkávají s dluhy, exekucemi a vyřizováním sociálních dávek. Dluhy mohou vyřídit samy - domluví splátkový kalendář. A lidi s exekucí posílají do Blahoslavovy ulice, kde sídlí obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.

Byt byl volný jen po telefonu

Mezi časté návštěvníky patří lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou a skončili v ubytovně. "S jednou slušnou rodinou, která má čtyři děti, spolupracuji osm let. Zařídila jsem jí po telefonu podnájem. Když se ale Romové přišli představit, tak majitel bytu řekl, že jej právě pronajal," vzpomínala Zuzana Šandorová.

Do její cílové skupiny mimo jiné patří rodiny s dětmi, osoby sociálně vyloučené a imigranti. Své druhé pracoviště otevírá odbor sociálních věcí v další městské ubytovně, v Úvalské ulici.

"Podle statistik se prohlubuje chudoba a zadluženost lidí ve spojitostí s nezaměstnaností. Stále více rodin se propadá do těchto problémů," vysvětlila vedoucí odboru Romana Svobodová jeden z důvodů, proč dnes začínají úřadovat sociální pracovnice i v druhé městské ubytovně.

Od ledna zde na klid nepřetržitě dohlíží pět nových asistentů prevence kriminality, které najala a platí městská policie. "Zatím krátká zkušenost je velmi pozitivní," konstatoval primátor Petr Kulhánek. Městská policie bude mít od června svých pět civilních zaměstnanců ve strážní službě i v ubytovně Drahomíra. Asistenti prevence kriminality tam vystřídají pracovníky bezpečnostní agentury.

"Ta nám oznámila, že končí," uvedl první náměstek primátora Petr Bursík s tím, že pro městskou pokladnu neznamenají noví pracovníci městské policie žádnou finanční zátěž. Placeni budou z peněz, které měla realitní kancelář na bezpečnostní službu.

Městská policie chystá i autobus, předělaný na klubovnu. Začne jezdit dvakrát až třikrát v týdnu mezi karlovarskými ubytovnami, v nichž se vyskytnou nějaké potíže. Například školáci si do něj budou moci přijít napsat domácí úkol, pokud pro to nemají doma podmínky.