Starostka Rotavy Iva Kalátová.

Starostka Rotavy Iva Kalátová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na radnici v Rotavě to vře, starostka se hádá s úředníky

  • 2
Starostka Rotavy Iva Kalátová hasí otevřenou rebelii. Několik úředníků z radnice sepsalo stížnosti, že je hlava města ponižuje, chová se arogantně a sprostě jim nadává. Třeba i do krav. Úřednické odbory dokonce na začátku dubna s protesty oficiálně vystoupily na veřejném zasedání zastupitelstva.

Malý městský úřad s patnácti lidmi se rozdělil na dva tábory. Atmosféra uvnitř je dusná a plná nesnášenlivosti, úředníci vyhazují jeden druhého z kanceláře. O nechutných tahanicích navíc ví celé město.

Tlak na starostku vzrostl natolik, že v pondělí večer nechala zastupitele hlasovat, zda jí ještě důvěřují a jestli má vůbec dál pokračovat. Pro zvedlo ruku dvanáct ze sedmnácti. Ale až po další vyhrocené debatě, na kterou se přišlo podívat asi sedmdesát lidí.

Do toho nechalo vedení města zpracovat personální audit. Pro zaměstnance radnice dopadl tragicky a potvrdil vlastně výhrady Kalátové. Mnozí z nich nejsou odborně na výši a ani se nechovají k občanům, jak by měli.

Starostka si občas připadá jako v Jedličkově ústavu

Kalátová označila devadesát procent výtek ve stížnostech úředníků za lži. Připouští ale, že jim vynadala se slovy, že si připadá jako v Jedličkově ústavu. Zaměstnanci prý dělají velké chyby a Rotavě za to hrozí pokuty.

"Mohu se občanům podívat přímo do očí. Možná jsem jednala příliš tvrdě, ale tvrdá jsem hlavně sama k sobě," prohlásila.

Už na předchozím veřejném zasedání začátkem dubna se k mikrofonu postavil předseda základní odborové organizace na radnici Pavel Troják. Ostře zkritizoval Kalátovou i tajemnici Věru Klimčukovou. Třeba i za neochotu jednat o nové kolektivní smlouvě. Ta ale měla podle starostky vady a zvýhodňovala odboráře oproti ostatním. Troják tvrdí, že vedení osočuje zaměstnance, kteří si dovolí vyjádřit osobní názor.

"Panuje strach, nedůvěra a napětí. Od té doby, co jste nastoupila, slyším jen o problémech. Že je všude bordel a že to u nás vypadá jako v Jedličkově ústavu. Problémy by se měly řešit lidským způsobem, jak jsme byli zvyklí. Místo toho jsme svědky neustálého napadání a vyhrožování trestními oznámeními," vmetl Kalátové Troják. A ať se nediví, že výtky říká veřejně, když se ona k lidem chová hrozně.

Mezitím o situaci na radnici dvakrát jednali zastupitelé s odbory a s tajemnicí za zavřenými dveřmi. Někteří se za úředníky postavili. Stížnosti berou jako odvážné volání o pomoc v nejisté době, kdy mohou přijít o práci.

Postup úřadu není správný, říká radní

To je i případ radního Christose Duludise. Očekával od starostky smířlivější přístup. "Ona místo toho rozeslala téměř policejní tiskovinu s výčtem pochybení konkrétních zaměstnanců a kdo komu co řekl a udělal. Zesměšňování, sprostá slova a cílená manipulace, to je běžný postup vedení úřadu. Pomáhal jsem starostku zvolit, ale dnes už vidím, že to byla chyba," uvedl Duludis (ODS).

S neotřelým názorem přišel zastupitel Matěj Cseresznye (KSČM). Vytkl tajemnici Klimčukové, že na zaměstnancích vidí jen samé chyby. "Pokud starostka s tajemnicí budou pohromadě, tak to nebude šlapat. Stačí, kdyby úředníkům řekly: Pojďte na všechno zapomenout, začneme s čistým stolem."

Takové návrhy překvapily Stanislava Kocourka z firmy MVS Projekt, která v Rotavě prováděla personální audit. "Něco takového manažer nemůže říct. Prostě větší bere."

Odpor podřízených by ve firmě nesnesl. Pro radnici ale platí zákon o úřednících a šéfka úřadu Věra Klimčuková se těch špatných nemůže lehce zbavit. Navíc na schůzi zastupitelů nepůsobila příliš jistě. Řekla jen, že stížnosti zaměstnanců jsou zástupnými problémy. Lidé, kteří se zapojili do debaty, si ale všimli, že zřejmě "nedokáže úředníky ukočírovat".

Starostka už přemýšlela i o rezignaci. "Je ale naší povinností splnit to, co jsme občanům slíbili. Musíme se pokusit všechno napravit."