Integrovaná střední škola technická a ekonomická v Sokolově je jednou z velkých nových škol, kvůli kterým mají prý nyní padnout ty malé.

Integrovaná střední škola technická a ekonomická v Sokolově je jednou z velkých nových škol, kvůli kterým mají prý nyní padnout ty malé. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Utajovaný plán na rušení škol unikl, Sloup schytal kritiku opozice

  • 3
Náměstek karlovarského hejtmana Václav Sloup chce podle zjištění MF DNES zrušit v kraji pět středních škol. Utajovanou koncepci připravil, aniž by se radil s řediteli škol a starosty měst, ze kterých mají školy zmizet. Dokument se ale dostal na veřejnost a opoziční zastupitelé Sloupa v ostré debatě zkritizovali.

Václav Sloup (KSČM) kritiku odrážel slovy, že koncepce pronikla do redakce MF DNES, aniž by ji stihl projednat ve vedení kraje. K tomu dojde příští týden.

Až potom chce o změnách mluvit s těmi, jichž se materiál týká. Tedy i s učiteli, s lidmi na radnicích a zástupci hospodářských komor.

Důvody ke změnám ve středních školách

MÁLO ŽÁKŮ

  • Po ukončení 1. kola přijímaček zůstalo letos volných více než 1 200 míst ve školách zřizovaných krajem

NÁKLADY NA PROVOZ

  • Provoz menších škol stojí ročně 1,5 - 2,7 milionu korun

MNOHO GYMNAZISTŮ

  • Kraj chce mít 10 % žáků studujících na gymnáziích, nyní jich je 12 %

MÁLO PENĚZ PRO PEDAGOGY

  • Školy mají potíže získat a zaplatit třeba mistry odborného výcviku

Hlavním důvodem k rušení je nedostatek dětí a rostoucí počet volných míst ve školách. Po prvním kole letošních přijímaček jich bylo 1 200.

"Cílem je někde něco omezit, někde něco naplnit, abychom se zbavili zbytečných prázdných kapacit," řekl Sloup.

Důsledně se vyhýbal tomu, aby pojmenoval školy v Aši, Nejdku, Chodově, Lokti a Horním Slavkově, o nichž se v koncepci píše jako o těch určených k zavření.

Velké nové školy ty malé udusily, kraji to podráží nohy

"Nejdříve připravíte návrh na utlumení škol a pak budete jednat s řediteli. To už je ale pozdě. Kdo na materiálu pracoval? Kdo se k němu vyjadřoval?" útočil na náměstka hejtmana zastupitel a starosta Aše Dalibor Blažek (Hnutí nezávislých).

"Diskutujte s řediteli. Ne že si návrh na krajském úřadě upečete a pak ho budete silově prosazovat," varoval Petr Zahradníček (TOP 09).

Podle dalších zastupitelů nastala chyba před lety, když se rozhodlo o stavbě velkých středních škol v Ostrově a v Sokolově. To kvůli nim prý teď mají padnout malé školy.

"Už tehdy bylo jasné, že malé budou jednou zrušeny. Je zbytečné veřejnosti lhát," míní Robert Pisár (Alternativa). Chyby z minulosti podle něho dopadnou bolestivě na menší města, odkud odejdou mladí lidé, ale i firmy. "Je to nešťastná koncepce, do budoucna podřezává kraji nohy," dodal Pisár.

Opozice: Ten materiál měli znát zastupitelé i veřejnost

Komunisté svého náměstka bránili s tím, že je nutné učební obory rozložit v kraji rovnoměrněji a rozumněji, aby z nich vycházeli absolventi schopní najít si práci. "Ne na každé škole můžeme mít truhláře, zámečníky, instalatéry, kuchaře," vysvětlila Eva Valjentová (KSČM).

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) do debaty vstoupil, až když bránil novou velkou integrovanou školu v Sokolově, kde dříve řediteloval. "Já vždy budu proti zavírání škol, ale rozhodnout musí zastupitelstvo. Nenapadejte sokolovskou ISŠTE jen proto, že Novotný je ze Sokolova. Děti si novou školu zasloužily."

Zveřejnění koncepce, označené heslem 'důvěrné', Václava Sloupa rozhodilo. Předal ji členům rady a žádal je, aby podle toho s dokumentem zacházeli.

"Kdo nechal MF DNES nahlédnout do důvěrného materiálu, ať vystoupí a podá vysvětlení. Je chybou, že to nějaký mudrc dal novinářům," rozčiloval se náměstek (o uniklém materiálu čtěte zde).

Opozičníci se ohradili proti slovům komunistů, že se věc neměla z krajského úřadu dostat ven. Janu Horníkovi (TOP 09 a STAN) to připomnělo dobu před rokem 89.

"Asi to má pan Sloup tak zažité. Máme dnes občanskou společnost. Je to sice jen materiál do rady, ale měli by ho znát i zastupitelé i veřejnost," soudí Horník.