Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek)

Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Útlum těžby uhlí na Sokolovsku připraví o práci tisíce lidí

  • 3
Sokolovsko se musí začít chystat na dobu, kdy se tu přestane těžit uhlí. S postupným útlumem těžby tu totiž do 20 až 30 let zaniknou tisíce pracovních míst. Ze Sokolovské uhelné musí do pěti let odejít téměř čtvrtina zaměstnanců. Novinářům to dnes řekl šéf Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

O útlumu těžby jednali krajští radní, starostové, podnikatelé, zástupci hospodářské komory, úřadu práce a poslanci. Zatím se dohodli, že založí pracovní skupiny, které se budou věnovat přípravě průmyslových zón. Zřídí i jednu komisi, která bude vymýšlet pomoc pro chudé Kraslicko.

"Blížíme se k vyuhlení ložiska," informoval technický šéf těžařské společnosti Sokolovská uhelná Jiří Pöpperl. Kvůli skluzu zeminy na výsypce musí firma ukončit těžbu v lomu Družba.

Místo současných téměř 8 milionů tun uhlí ročně má po roce 2025 těžit už jen asi polovinu. Stačit to bude tak pro zásobování elektrárny Tisová a teplárny a paroplynové elektrárny ve Vřesové.

Aby Sokolovská uhelná přežila,  začala drasticky šetřit. Přestala zvyšovat platy a během příštích asi pěti let z ní musí odejít 1000 zaměstnanců (ze současných 4 400). Firma ale nechce propouštět. Spoléhá na přirozené odchody lidí z firmy jinam nebo do důchodu.

Těžaři chtějí za své zřídit průmyslové zóny

Těžaři chtějí pomoci regionu s přechodem na jiný druh průmyslu. Ze svých zdrojů připraví dvě průmyslové zóny - mezi Sokolovem a Starým Sedlem a u Citic. Nejdřív ale chtějí zmapovat, zda se najde dost firem, které by tu chtěly postavit haly a zahájit například lehkou výrobu.

Uhelná společnost zároveň potvrdila, že už pracuje na tom, aby ve své paroplynové elektrárně ve Vřesové mohla začít spalovat komunální odpad z celého kraje.  Ze svých zdrojů postaví poblíž za stovky milionů korun třídírnu, aby odpad mohla přidávat k uhlí. Ze směsi vznikne plyn, která má pohánět turbínu. 

Investice do stavby hal, třídiček, drtiček, pásových dopravníků, odlučovačů a do technologie, která udělá z odpadu granule, vyjde podle odhadu radního pro životní prostředí Jaroslava Brádáče na 300 až 500 milionů korun.

"Mým přáním je, aby začal nový odpadový systém fungovat v roce 2012. Chceme udržet cenu odvozu odpadu pro občany na rozumné úrovni. Slibovat nižší ceny by ale bylo populistické," řekl Bradáč.

Po roce 2013 už nebud možné ukládat odpady na skládky bez úpravy. Začnou platit přísnější limity pro třídění odpadu.