Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Aš má důvod k oslavám. Po patnácti letech se tam vrací pohotovost

  • 0
Patnáct let byli lidé na Ašsku bez lékařské pohotovosti. Pokud někdo z Aše či okolí potřeboval lékaře mimo ordinační hodiny, měl dvě možnosti. Zavolat si záchranku nebo se vypravit do chebské nemocnice po vlastní ose.

To se teď změní. Lékaři, kraj a město se dohodli. Od srpna začne o víkendech a svátcích v Aši fungovat lékařská pohotovost.

„Konečně se podařilo najít řešení pro fungování lékařské pohotovosti, která se do Aše vrátí po cca 15 letech. Velkou zásluhu na tom má zejména lékař Georgis Konstantinidis, který přesvědčil zdejší praktické lékaře, aby mimo své ordinační hodiny sloužili i na pohotovosti. Za to si tito lékaři zaslouží veliký respekt a poděkování,“ neskrývá radost ašský starosta Dalibor Blažek.

Provoz služby, která nahradí pohotovost v takřka třicet kilometrů vzdáleném Chebu, by měl kompletně zaplatit ze svého rozpočtu Karlovarský kraj.

„Na základě materiálu, který bude náměstek hejtmana Jakub Pánik předkládat k projednání Radě Karlovarského kraje, bude od 1. srpna lékařská pohotovost v Aši spuštěna. O víkendech a svátcích bude od 9 do 16 hodin fungovat pro celý Ašský výběžek,“ doplnil starosta Blažek s tím, že město Aš se bude podílet na vybavení ordinace pohotovosti v budově chirurgické ambulance lékaře Geordise Konstantinidise ve Skřivánčí ulici částkou přibližně 100 tisíc korun.

„Tuhle službu tady potřebujeme jako sůl. Mám malého syna a už několikrát jsem s ním jela na pohotovost do Chebu. Vozí mě soused, protože vlastní auto nemám. A jet autobusem, to bych opravdu nezvládla,“ svěřila se Martina Plachá.

Pohotovost v Aši podstatně pomůže také obyvatelům Hranic a okolí. „Novinku samozřejmě vítáme. Nemocnice je daleko. V případě, že jede člověk z Trojmezí, je to do Chebu takřka čtyřicet kilometrů,“ řekl starosta Hranic Miroslav Picka. „A pokud už se do nemocnice dopraví, musí počítat s tím, že přednost dostávají akutní případy. Cesta na pohotovost tak je často „výletem“ na celý den.“

Lidem na Ašsku by spuštění pohotovosti mohlo přinést ještě jednu výhodu. V Aši a okolí totiž dlouhodobě chybí diabetolog. Vedení kraje proto hledá možnost jak zajistit, aby recepty na inzulín vydávali lékaři v rámci pohotovosti.

„Nemocní cukrovkou, což jsou většinou starší lidé, by tak nemuseli vážit cestu do Chebu,“ řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik, který má na starosti oblast zdravotnictví. V takových případech by však mohl nastat problém s tím, že recepty na inzulín smí předepsat pouze specialisté.

Podle slov náměstka jsou lidé nemocní cukrovkou evidováni v lékařské databázi. A právě její důsledné využití by podle Pánika mělo eliminovat případné zneužití receptů.