Sídliště Zlatý vrch v Chebu.

Sídliště Zlatý vrch v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sehnat v Chebu bydlení je téměř zázrak. Poptávku živí dostatek práce

  • 0
V některých částech Karlovarského kraje je nedostatek bytů. Největší zájem o bydlení zaznamenávají v Chebu v souvislosti s rozvojem průmyslové zóny a poptávce po českých zaměstnancích v blízkém Německu. Chybí zde nejen byty k prodeji, lidé už shánějí s obtížemi i nájemní bydlení.

Ukazatelem zvýšeného zájmu může být cena, kterou jsou ochotni za bydlení nabídnout. Například holý nájem městského bytu o ploše 50 metrů čtverečních se v elektronické aukci z vyvolávacích 48 korun za metr vyšplhal na 128 korun.

„A to se bavíme o panelákovém bytě. K tomu je třeba připočíst topení, teplou a studenou vodu, elektřinu, plyn a služby,“ vypočítal chebský starosta Petr Navrátil.

„Pro turisty jsou v kraji jistě zajímavější místa, například lázeňská města v okolí. Ale pro život? To je jiná káva. Řekl bych, že v tom předčíme i Vary. V Chebu je práce, to je zásadní. Nechybí tu nemocnice, školy, kino, divadlo. Všude je možné dojít pěšky,“ řekl starosta.

Připomněl, že Cheb je městem, kde hledají zázemí lidé z vnitrozemí, kteří pracují v Německu a nechtějí tam platit drahý nájem. To potvrzují i realitní makléři.

„Poptávka strmě stoupá. Dá se říct, že v současné době byty na prodej nejsou. Pokud se nějaký objeví, máme na něj hned tři až pět zájemců. Zájem je i o ubytovny a nájemní byty, ale ani tady to není růžové. Jsou okamžitě pryč,“ uvedla Božena Lakomá z chebské realitní kanceláře Reala Lakomá.

O Cheb se v této souvislosti začínají zajímat i investoři, kteří zde plánují stavět bytové domy. Více než stovka nových bytů by měla vzniknout na roky nevyužitém pozemku po budově Rudolfina v samotném centru.

S výstavbou bytových domů se zhruba stovkou bytů se počítá rovněž v lokalitě Klášterní mlýn u sídliště Skalka. Nová zástavba je plánována také ve vnitrobloku Dukelské ulice naproti Sadům míru.

Cheb také navštívil investor, který radnici představil plán postavit dům s více než 70 malometrážními byty pro seniory či mladé lidi na pozemku v sousedství supermarketu Lidl.

Karlovy Vary mají bytů dost, jsou ale příliš drahé

Vedle Chebu zaznamenávají mírný nárůst zájmu o městské byty i v sousedním Sokolově. „Na každý byt, který chce město pronajmout, máme tak sedm až osm zájemců,“ uvedl tamní starosta Jan Picka.

O přidělení, na rozdíl od Chebu, rozhoduje devítičlenná rada města. „Ta určí, kdo ze zájemců dostane přednost. Bere ohled na to, zda profesi žadatele město potřebuje, zda se jedná o samoživitele, ale je tam i řada jiných aspektů,“ vysvětlil Picka.

Cena nájmu je přitom v Sokolově pevně daná. Za metr čtvereční zaplatí nájemce 50 korun. V případě, že radnice musí do bytu před pronájmem investovat, zvýší se cena na 65 korun.

V Karlových Varech však mají momentálně opačné starosti. Podle statistik krajskému městu dokonce obyvatelé ubývají. Podle mluvčího magistrátu Jana Kopála odcházejí hlavně mladí lidé a poptávka po bytech není v současnosti tak žhavá, jako v minulosti.

„Před šesti lety tu byl obrovský stavební boom. Vyrostla tu celá řada apartmánových domů, které nejsou obsazeny. Je tu zkrátka víc bytů než zájemců, i když je pravda, že řadu z těch nových bytů by si běžný člověk s ohledem na výši nájemného nepronajal,“ konstatoval Kopál.