Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Chebská radnice platí za tříděný odpad víc než jiná města v kraji

  • 1
Radnici se prodraží hlavně svoz bioodpadu, který je v Chebu hodně rozšířený. Navíc obyvatelé města vyprodukují mnohem víc odpadků než lidé v okolních městech

Srovnávací analýza, kterou si město nechalo zpracovat, ukázala, že .Cheb platí neúměrně vysoké částky za odvoz separovaného odpadu.

„Zatímco ceny, které Cheb platí za komunální odpad, jsou ve srovnání s okolními městy velice slušné, u separovaného odpadu je částka o dost vyšší,“ uvedla chebská místostarostka Daniela Seifertová s tím, že Cheb platí za svoz tříděného odpadu přibližně šest milionů korun ročně. 

„To je i při zohlednění našich specifik hodně. Chtěli bychom tuto částku snížit,“ doplnila.

Analýza odhalila, že celkovou částku, kterou město platí, zvyšuje například svoz bioodpadu. A ten je v Chebu velmi rozšířený. Kromě hnědých popelnic na rostlinné zbytky, které stojí u mnoha rodinných domů, město také odváží velkokapacitní kontejnery ze zahrádkářských kolonií a rekreačních oblastí v okolí města.

Podle analytického dokumentu je však pravdou, že obyvatelé Chebu vyprodukují mnohem víc odpadu než lidé žijící v okolních městech. 

„Je to markantní, zvlášť ve srovnání například s Mariánskými Lázněmi. Do značné míry je to dáno složením obyvatelstva. V Chebu je poměrně velká skupina lidí, kteří vozí z Německa starý nábytek a další věci. To, co nevyužijí, vyhodí,“ vysvětlil starosta Petr Navrátil.

Podle jeho slov bylo nutné před samotným srovnáním nejprve skutečně vynaložené náklady prostřednictvím modelu upravit. 

„To kvůli tomu, aby bylo srovnání s okolními městy objektivní. Na výslednou cenu má vliv například rozsah služeb, počet a typ nádob nebo vzdálenost od skládky. Sokolov například vozí odpady na skládku pět kilometrů, Cheb ale čtyřicet,“ vysvětlil Navrátil. 

V Chebu také funguje služba Taxiodpad, která nabízí svoz objemného odpadu za paušální částku 100 korun. Lidé se tak mohou levně zbavit například starého nábytku, koberců, pneumatik, lednic, praček či televizorů a v okolí města nerostou černé skládky.

Představitelé města chtějí o cenách za svoz odpadu jednat s vedením společnosti Marius Pedersen, která pro Cheb svoz zajišťuje. „Pokud se nám se svozovou firmou nepodaří dohodnout výhodnější cenu, vypíšeme soutěž a budeme hledat nového dodavatele,“ uzavřel starosta.