Cheb začal s opravami poničených historických vitráží na františkánském kostele...

Cheb začal s opravami poničených historických vitráží na františkánském kostele Zvěstování Panny Marie (7. srpna 2015). | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Chebu opravují unikátní vitráže na kostele Zvěstování Panny Marie

  • 1
Město Cheb začalo s opravami poničených historických vitráží na františkánském kostele Zvěstování Panny Marie. Jedná se o další z kroků směřujících k obnově a širšímu zpřístupnění unikátní stavby. Ta byla založena před rokem 1247 a řadí se mezi nejstarší halové kostely v České republice.

„Areál františkánského kláštera město odkoupilo od církve, konkrétně od Plzeňského biskupství, v roce 2006 za devatenáct milionů korun. Stalo se tak vlastníkem uceleného komplexu historicky cenných budov a pozemků v samotném centru historického Chebu,“ uvedl mluvčí města Tomáš Ivanič.

Chebští se tak stali vlastníky nejen budovy kláštera, kostela na Františkánském náměstí, klášterních zahrad, ale i městského dvora s přístupem z Hradební ulice a části historického opevnění. Získali také unikátní gotickou křížovou chodbu, v níž se dochovaly zbytky nástěnných maleb z 15. století a která patří k nejkrásnějším stavebním památkám historického jádra města.

„Střecha kostela byla v neutěšeném stavu. Proto hned v letech 2007 a 2008 proběhla její rekonstrukce včetně věže. Ta dostala nový měděný plášť,“ řekl Ivanič. Jak se po odhalení staré krytiny ukázalo, dlouhodobé zatékání si vybralo svou daň. Dřevěná konstrukce byla zpuchřelá, někde dokonce trámy napadla dřevomorka. Musela se tedy vyměnit i část krovů.

Celkové náklady se vyšplhaly na 18 milionů korun. Nyní město začalo s opravami unikátních vitrážových oken. „Skla už jsou hotová, v současnosti se pracuje na ostění,“ upřesnil Ivanič.

Na nákladnou opravu, která vyjde takřka na milion, městu přispěly Rotary klub Cheb a Fichtelgebirge. „Dar ve výši 170 tisíc korun na pořízení nové okenní vitráže poskytly Chebu u příležitosti výročí 950 let od první písemné zmínky o městu,“ doplnil Ivanič.

„Na vitráži bude zachycena svatba českého krále Václava II. s Gutou Habsburskou, která se v roce 1285 konala právě v tomto kostele. Autorem návrhu je bývalý archeolog chebského muzea a člen zdejšího Rotary klubu Pavel Šebesta,“ dodal mluvčí.

V současnosti se areál otevírá turistickému ruchu. Je možné navštívit nově upravené klášterní zahrady, pořádá se tu řada kulturních akcí, nechybí ani svatby. Kostel také slouží jako příležitostná výstavní a koncertní síň.