První církevní školka v Chebu nabízí tak trochu jinou výchovu

  • 2
Diakonie Českobratrské církve evangelické slavnostně otevřela v Chebu první církevní soukromou školku ve městě. Děti se tu pomocí krátkých pohádkových příběhů budou seznamovat s biblí. O školku je nebývalý zájem.

Ještě donedávna rostly na zahradě evangelické fary v Chebu přestárlé jabloně. Dnes už tu namísto neudržované zeleně stojí barvami hýřící herní prvky. O kus dál, zpola zakrytá farou, je vidět moderní přízemní budova s velkorysou terasou. Z otevřených oken se line dětský smích.

„Podívej, mami, nesu nůžky,“ volá na rodiče pětiletý Štěpán a ukazuje ozdobný polštářek, na kterém jsou stuhami přivázané nůžky. Spolu s dalšími dětmi bude asistovat při slavnostním stříhání pásky u právě dokončené budovy.

„Jsme z nové školky nadšeni. A nejen my, i náš syn. Stále o ní mluví,“ svěřují se Štěpánovi rodiče Petra a David Utíkalovi. A doplňují, že jejich ratolest by nejraději chodila do školky i o víkendu. „Když se v sobotu ráno dozví, že do školky nepůjdeme, hned se ptá, kolikrát se ještě musí vyspat, aby už mohl jít,“ směje se David Utíkal.

Ten přiznává, že zpočátku měl ze školky uprostřed města obavy. „Hlavně, co se týče bezpečnosti. Ale ukazuje se, že jsem měl strach zbytečně. Děti mají k dispozici velkou zahradu, nikam chodit nemusí. Také budova je zabezpečená dostatečně. Zamyká se, jsou tu kamery.“

Z církevní školky jsou nadšeni i nevěřící rodiče

Přestože jsou oba Štěpánovi rodiče nevěřící, s církevní školkou problém nemají. Důležité podle nich je, jak se učitelé k dětem chovají.

„Mám pocit, že tady k dětem přistupují úplně jinak, než je to zvykem. Spíš jako k partnerům. Vedou je, ukazují jim cestu. Oceňuji, že je nenutí do spaní. Děti, podobně jako dospělí, už také neobědvají v herně, ale v samostatné jídelně. Syn nám o tom hodně vypráví. Je vidět, že se mu tady opravdu líbí. A to je pro nás to nejdůležitější,“ dodává.

O novou školku je v Chebu zájem. Její kapacita se zaplnila takřka okamžitě po zápisu. Dvě třídy s názvem Motýlci a Berušky v současné době navštěvují čtyři desítky žáčků.

Na křesťanských základech

„Chceme nabídnout rodičům trochu jinou výchovu jejich dětí. Je třeba připomenout, že Evropa vyrostla a stojí na křesťanských hodnotách. Mnozí to už tak ani nevnímají, ale je to tak,“ uvedl ředitel Diakonie Českobratrské církve evangelické Petr Haška.

Ve školce se děti seznámí s biblí, a to formou krátkých pohádkových příběhů. Školka má v plánu také výuku německého jazyka. Díky tomu, že je celý objekt bezbariérový, otevírá se i dětem se zdravotním postižením nebo dětem se specifickými vzdělávacími potřebami. Pro ně tu bude k dispozici speciální pedagog.

Zařízení mělo původně sloužit i dětem z Německa. Plány na boření hranic ale pohřbil problém s evropskou dotací.

„Tak jsme to zamýšleli. Proto se také projekt jmenuje Školka bez hranic. Pak ale vyšlo najevo, že peníze, které zřizovatel získal z evropských fondů, jsou určeny pouze na vzdělávání českých dětí. To znamená, že po určitou dobu nebudeme moci německým rodičům naši školku nabídnout,“ vysvětluje ředitelka školy Iva Koubová.

Podle slov koordinátorky projektu Olgy Mutlové vyšla stavba nové školní budovy na sedmnáct milionů korun.

„Dotace, kterou máme přislíbenou z ROP Severozápad, činí dvanáct a půl milionu,“ uvádí Mutlová s tím, že stavba nebyla jednoduchá. Stavbaři se potýkali například s nekvalitním podložím.

Na místě, kde hloubili základy pro novou školku, objevili i starou studnu. „Vyčistili jsme ji, vyložili skružemi a zakryli těžkým betonovým poklopem. Nakonec z ní je u vchodu do budovy docela zajímavý ozdobný prvek,“ doplňuje Mutlová.