Zhruba tisícovka lidí se přišla o víkendu podívat na listinu o první písemné zmínce o Chebu.

Zhruba tisícovka lidí se přišla o víkendu podívat na listinu o první písemné zmínce o Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Chebu ukazují první dokument o městě, je starší než Zlatá bula sicilská

  • 1
Vzácný dokument, starší než Zlatá bula sicilská, který je dokládá první písemnou zmínku o Chebu si mohou lidé od víkendu prohlédnout v místním muzeu na výstavě Léta páně 1061. Výstava začala v sobotu a potrvá do konce září.

Listinu zapůjčil do Chebu za velmi přísných podmínek bavorský Státní archiv v Bamberku. Archiválie je umístěna za zástěnou v klimatizované vitríně, i fotografování je přísně zakázáno.

Historický doklad

Nejstarší písemná zmínka o Chebu, jejíž 950. výročí si letos město připomíná, je listina římskoněmeckého krále a od roku 1084 i císaře Jindřicha IV., která byla sepsána v Řezně dne 13. února 1061.

"Monitorujeme klimatické podmínky, máme tady odvlhčovače a zvlhčovače," vysvětlil autor výstavy Zbyněk Černý z chebského muzea.

Bavorský archiv navíc striktně určil, jakému světlu může být dokument vystavený. "Je vlastně v příšeří, máme limit luxů, které smějí listinu během měsíce osvítit. Takže měříme i osvětlení," pokračoval Černý.

Kromě 950 let starého pergamenu si mohou lidé na výstavě prohlédnout i několik dosud nevystavených středověkých exponátů. Například obří středověké knihy, chebské antifonáře a graduály.

"Jsou převážně z druhé poloviny patnáctého století a pocházejí z chebských klášterních dílen," sdělil Zbyněk Černý.

Na výstavě je k vidění i drobná vitrína věnovaná slovanskému osídlení Chebu v 11. století, obsahuje například části keramiky, ale i zlatou slovanskou náušnici, která byla nalezena při vykopávkách na Chebském hradu nebo gotickou plastiku svatého Wolfganga.