Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Chodově na Sokolovsku lidé neví, komu budou platit za teplo

  • 0
Spor mezi teplárenskou firmou Marservis a městem Chodov vnáší nervozitu mezi odběratele tepla a teplé vody. Městské organizace dostaly z radnice zprávu, že Marservis přišel k 22. říjnu o licenci a že firma nemá platnou smlouvu na pronájem městského vodovodu.

"Někteří odběratelé dostali příkaz od starosty neplatit zálohy na čtvrté čtvrtletí," potvrdil právník Marservisu Petr Orct. Firma se dál se považuje za dodavatele tepla a proti verdiktu krajského soudu (o neplatnosti nájemní smlouvy) a Energetického regulačního úřadu (o ztrátě licence) se odvolala.

Městské organizace zaplatily až po upomínce. "Zřizovatel nám řekl, že Marservis nemá licenci a že máme zaplatit jen říjen," potvrdila ředitelka Domu dětí a mládeže Bludiště Renáta Dočkalová.

"Víme, že se mezi městem a Marservisem něco děje. Máme ale s firmou podepsanou smlouvu a ona své povinnosti plní," podotkl předseda Stavebního bytového družstva Rozvoj Ladislav Kupka. Podobně je na tom i městská firma Bytservis, jež spravuje asi patnáct set bytů. "Čekáme na oficiální podklady, kdo bude dodavatelem tepla," uvedl jednatel Bytservisu Emil Dolinský.

Už se zdálo, že spor je vyřešen

Před pár dny už se zdálo, že město spor po sedmi letech vyhrálo a Marservis bude muset skončit. Regulační úřad zrušil firmě licenci a radnice mu už doporučila, aby se náhradním provozovatelem teplofikace ve městě stala od 23. října společnost Karlovarská teplárenská.

Marservis ale zahájil protiútok. Výsledkem jsou právní kličky, odvolání a žaloby. Možná už zítra by měla komise regulačního úřadu naznačit, jestli zrušení licence bylo v pořádku.

Firma může získat licenci zpět

"Nemohu vyloučit, že Marservis získá licenci zpět. Je to patová situace," připustil Luděk Pražák z Energetického regulačního úřadu. Komise ale jen radí předsedovi úřadu Fiřtovi a ten zřejmě vydá verdikt až za několik týdnů.

Přestože žádná teplárenská firma nyní nemá pro Chodov licenci, nic dramatického se podle Pražáka neděje. Teplo do domácností a firem od Marservisu proudí. "Nevidím důvod pro nějakou intervenci úřadu," dodal Pražák.

Zmatky panují už od dubna

Zárodek dnešních zmatků je v rozsudku Krajského soudu v Plzni z letošního dubna. Soud řekl, že smlouva z roku 1993 o pronájmu městského teplofikačního zařízení firmě Marservis je od začátku neplatná. A to proto, že záměr pronájmu tehdy radnice nevyvěsila na úřední desce.

Jenže podle právníka Marservisu Petra Orcta soud vůbec nezkoumal důležitý důkaz. Tím je originál sešitu, v němž je zápis o tom, že záměr pronájmu na úřední desce v roce 1992 visel. "Podali jsme návrh na obnovu řízení a také dovolání k Nejvyššímu soudu. O tom, že s dovoláním uspějeme, vůbec nepochybuji. Využijeme všech opravných prostředků," řekl Orct.

Pokud firma opravdu uspěje, pomine i důvod, proč by jí měl regulační úřad rušit licenci. Pokud neuspěje, bude se dožadovat, aby jí město Chodov vyplatilo odškodnění přibližně 100 milionů korun. Marservis už takovou žalobu preventivně podal.