Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Chodově naháněli lidi k urnám, volby ale platí. Rozhodl tak soud

  • 3
Svážet voliče k volební místnosti a platit jim, aby hlasovali pro konkrétní stranu, se smí. Rozhodl tak Krajský soud v Plzni, který zkoumal kupčení s hlasy při komunálních volbách v Chodově na Sokolovsku.

Soudce Zdeněk Pivoňka potvrdil, že výsledky voleb v Chodově platí. A to i když důkazy svědčily o tom, že strana Volba pro město uplácela chudší voliče.

"Uplácení voličů je jednou z možností volební kampaně," uvedl natvrdo soudce v rozsáhlém usnesení. Zároveň ale zdůraznil, že tuto formu kampaně neschvaluje, považuje ji za nečestnou a odporující dobrým mravům i morálce.

Podle něho však takové "nahánění voličů" není v rozporu se zákonem. Poslanci totiž zakázali provádět agitaci jen ve volební místnosti a jejím bezprostředním okolí.

Stížnost na průběh voleb v Chodově podala strana Věci veřejné. Její lídr Ladislav Paštéka si myslí, že kupčení s hlasy ovlivnilo výsledky hlasování. Hlavně v okrsku číslo 7, kde žije početná komunita sociálně slabých. Ti dostávali peníze nebo i cigarety za to, že půjdou volit.

V šedé dodávce, která voliče k urně svážela, poznali někteří obyvatelé Chodova živnostníka Leona Netušila. Ten byl zvolen do zastupitelstva za uskupení Volba pro město. "Že jsem to byl já? Vy jste mě viděl?" reagoval Netušil na dotaz MF DNES.

I kdyby se voliči nechali uplatit, hlasovali by svobodně

Soudce Pivoňka svůj verdikt vysvětlil tím, že i kdyby se voliči nechali podplatit a dovézt k urně, přesto by hlasovali svobodně.

"Nutno připomenout, že hlasování je ze zákona tajné a voliči nebyli v prostoru pro hlasování nijak omezováni," poznamenal soudce. Dodal, že nezjistil porušení zákona o volbách do zastupitelstev obcí.

Na rozhodnutí soudu se v Chodově čekalo. Nebylo jasné, zda výsledky napadených voleb platí. Proto až teď může vítěz voleb - Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst - zahájit koaliční jednání.

Ladislav Paštéka z Věcí veřejných, který si na neregulérnost voleb v Chodově stěžoval, byl dříve členem ultrapravicově orientované Národní strany i polovojensky organizované Národní gardy.

Hlídky Národní gardy i s jeho přispěním vyvolávaly rasové napětí v roce 2008 v karlovarské čtvrti Drahovice. Šéfovi strany Radku Johnovi Paštékova minulost nevadí a zastal se ho.

Volby jsou platné i ve Františkových Lázních

Platné jsou i výsledky voleb ve Františkových Lázních. I druhou stížnost, která se týkala tohoto města, krajský soud zamítl.

Podával ji sám starosta města Ivo Mlátilík (Sdružení místních). Upozorňoval na chybu místní volební komise, která dovolila Birgit Spáčilové volit v okrsku č. 4, přestože je zaregistrována v okrsku č. 3. A žena tak volila dvakrát.

Mlátilík to považuje za nepřípustnou manipulaci s hlasovacími lístky a za zkreslení hlasování ve čtvrtém okrsku. Starosta také namítal, že registrace kandidátní listiny strany strany Alternativa. Podle soudkyně Jany Daňkové ale k ovlivnění výsledku voleb nedošlo.