O tom, jak staré děti dostanou družinu, rozhodují sami ředitelé. Někteří z nich už navýšili kapacitu, jak jen to bylo možné. (ilustrační snímek)

O tom, jak staré děti dostanou družinu, rozhodují sami ředitelé. Někteří z nich už navýšili kapacitu, jak jen to bylo možné. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rodiče řeší, co odpoledne se školáky. V družinách je nedostatek míst

  • 6
Nejen na plné první třídy, ale také na napěchované družiny se od září musí připravit děti a jejich rodiče. Na základní školy totiž nastupuje další silný ročník a v některých družinách tak bude místo jen pro ty nejmenší, zpravidla do třetí třídy. Čtvrťáci a páťáci tak můžou mít smůlu, což rodiče těžce nesou.

Už loni si tuto zkušenost prožila paní Jaroslava ze Staré Role, jejíž dcera s nástupem do čtvrté třídy o družinu přišla. „Samozřejmě mi to vadí, protože chodí sama z okraje města přes kus sídliště. Vyřešili jsme to tak, že dcera dostala mobil a musí se mně nebo manželovi pravidelně hlásit, tedy když skončí vyučování a když dojde domů. Ráno ji vozím do školy autem,“ popsala.

Aby trochu rozptýlila obavy o dceřino bezpečí, jezdila ji zpočátku loňského školního roku i kontrolovat. „Poctivě chodila po přechodu, jenomže nejsem profesionální detektiv, takže mě jednou nachytala, jak ji sleduji u našeho obchodního domu. Marně jsem se vymlouvala, že si tam zrovna jedu nakoupit,“ vyprávěla.

O tom, jak staré děti dostanou družinu, rozhodují sami ředitelé. Někteří z nich už navýšili kapacitu, jak jen to bylo možné. Například v Karlových Varech to pro nadcházející rok musely udělat dvě školy.

Jednou z nich je ZŠ v Poštovní ulici, která patří mezi nejpopulárnější ve městě. Podruhé za sebou otevírá tři první třídy. Podle ředitele Jana Pouly letos může místo v družině zaručit prvňákům, druhákům a třeťákům. Čtvrťáci musí počkat, jestli pro ně bude místo.

„V současnosti máme kapacitu dvě stě dětí a už teď ji máme skoro naplněnou jenom prvňáky a druháky, a to kvůli silným ročníkům,“ uvedl ředitel.

Zatímco loni nastupovalo do karlovarských prvních tříd 498 dětí, letos jich podle údajů magistrátu může být až 570. „Je pravdou, že zájem o umístění dětí v družinách je velký. Roste počet školáků, protože se do škol postupně přesouvají děti z populačně silných ročníků. Ten nejsilnější, tedy děti narozené v roce 2008, přichází právě nyní,“ uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá. Podle údajů z karlovarské matriky by měl jejich počet od příštího roku klesat.

V Ostrově to vyřešili po svém, zřídili školní klub

Možné potíže se sháněním družiny se však nedotkly pouze Karlových Varů. Kvůli babyboomu už dvakrát po sobě navyšoval kapacitu ředitel 2. základní školy v Sokolově Jan Kadlec. Letos věří, že se podaří uspokojit všechny rodiče malých školáků. „Teď mají přednost děti z první, druhé a třetí třídy. Vzhledem k navýšení kapacity eventuálně nabídneme družinu i dětem z vyšších ročníků,“ řekl.

Některé školy v kraji si s nedostatkem místa v družinách poradily i jinak než pouhým navyšováním kapacity. Například ředitel ostrovské základní školy v Masarykově ulici Helmut Harzer nechal zřídit školní klub. Nebylo to prý administrativně zrovna jednoduché a trvalo to půl roku, ale teď klub využívá všechno, co škola nabízí. Od bazénu, přes tělocvičny či výtvarné dílny.

Děti, které nenavštěvují družinu, tak díky němu mohou chodit po vyučování plavat nebo třeba na kickbox. „Kroužků je asi dvanáct a zapojili se do nich i učitelé,“ popsal ředitel.

Žáci, kteří se klubových aktivit neúčastní, zase mohou pod dohledem pedagoga či vychovatele na příchod rodičů nebo odjezd autobusu vyčkávat v klubovně, která je vybavená tablety, stolními deskovými hrami či herními konzolemi.