Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: wikipedia.org , Metro.cz

Sokolí samička v elektrárně už vyhlíží svého partnera

  • 0
Sokolí pár z elektrárny v Tisové na Sokolovsku má letos podle ornitologů šanci na úspěšné zahnízdění. Je tu pro ně i přichystaná budka. Loví tady holuby a kormorány.

Na komíně elektrárny v Tisové už ornitologové zaznamenali samici sokola stěhovavého, která si obhlížela budku. Čeká už na přílet svého partnera.

„Tamní pár se v areálu elektrárny zdržuje celoročně, přičemž využívá místní hojné potravní nabídky holubů, létat loví také na nedalekou skládku,“ uvedl Václav Beran, ornitolog a výzkumný pracovník obecně prospěšné společnosti ALKA Wildlife.

Navíc se zdá, že si párek sokolů našel nový druh potravy. „Potravu si zřejmě občas zpestří i nad řekou prolétávajícími kormorány. Pracovníci elektrárny totiž našli již dva pozůstatky kormoránů přímo v areálu. Bylo by vynikající prokázat, že šlo o kořist sokolů. V dostupné literatuře jsem nikde kormorána na jídelníčku sokolů nenašel, a to i přesto, že nejmenší jedinci spadají do váhové kategorie vhodné k ulovení,“ dodal ornitolog Beran.

Sokolí pár poprvé v elektrárně v Tisové zahnízdil v roce 2015. Ornitologové ale zatím neví, odkud sem vzácní dravci dorazili. Z pozorování ví, že samice je okroužkovaná. „Odečet se zatím nepodařil, takže její původ je nám zatím neznámý,“ povzdechnul si ornitolog.

Sokol stěhovavý byl dříve v naší přírodě obvyklým predátorem. Postupně se ale jeho stavy snížily. V 70. letech minulého století z české přírody úplně vymizel. Jeho populace se ale v současné době pomalu obnovuje. V přírodě své mladé vyvádí na přirozených skalních hnízdištích.

Oblíbil si ale také výškové budovy, komíny nebo chladící věže. V roce 2015 ornitologové zaznamenali 82 párů sokololů v Česku. Ze staveb si páry sokolů oblíbily zejména elektrárny. První sokolí budka byla instalována na ochozu chladící věže elektrárny v Tušimících v roce 2011. Od té doby se sokolům podařilo na elektrárenských budovách odchovat 33 mláďat.