Višeň u bílé věže jáchymovského hradu zachránil před pokácením Bedřich Holec. | foto: Archiv Kolo Příběhů Jáchymov

V Jáchymově začali hledat slavné rodáky, aby mohli roztočit kolo příběhů

  • 0
Bedřich Holec nebo Hermann Hammer. Už dávno zapomenutá jména z historie Jáchymova. Málokdo si ale uvědomí, že i tito dva neobyčejní lidé nechali v lázeňském městě výraznou stopu.

A právě osudy takových lidí se rozhodli zmapovat iniciátoři projektu Kolo příběhů. S výsledky svého snažení se pochlubí příští rok, kdy si Jáchymov připomene 500. výročí založení města.

„Hlavním cílem je pokusit se skloubit dějiny Jáchymova s osudy obyčejných, nebo spíš neobyčejných lidí,“ uvedl Vít Laitl, člen redakční rady projektu. To neznamená, že by se v kole příběhů neotáčely i osudy těch známých, jako je Agricola, Mathesius či madam Curie. 

„Hlavní jsou ale příběhy zdánlivě obyčejných lidí, kteří vykonali něco, co ve městě zanechalo stopu,“ zdůraznil Laitl.

Tak například Bedřich, či spíš Béďa Holec. Možná už nikdo netuší, že zachránil před pokácením višeň u věže hradu Šliků. Když prostranství začaly planýrovat bagry, doslova uprosil dělníky, aby strom nechali stát. 

A Hermann Hammer? Jáchymovský rodák, který po druhé světové válce skončil u Frankfurtu nad Mohanem. Jakmile to politická situace dovolila, navštívil Jáchymov znovu. 

Při vzpomínkách na legrace, které zažil jako ministrant v kostele sv. Jáchyma a sv. Anny, dostal nápad. 

Finančně přispět na jeho obnovu. A jako bonus nechal zrestaurovat i kapličku Černé Madony Altötingské na Novém Městě, kterou zachránil před jistou zkázou. 

Autoři projektu se nechali inspirovat obdobnou akcí, kterou pro oslavy 950 let Chebu připravila Marcela Brabačová. 

„Chceme, aby nám sami lidé posílali příběhy,“ vyzývá veřejnost Vít Laitl.

O tom, který osud se nakonec v kole objeví, rozhodnou členové redakční rady, v jejímž čele stojí dlouholetý kronikář města a tedy garant historie Oldřich Ježek. Dalšími členy jsou znalec historie a jáchymovský patriot Jaroslav Ochec, duchovní otec projektu Samuel Palán, Milada Palánová a Vít Laitl.

Kolo příběhů bude ve finále skutečným kolem. Tedy modelem důlního kola, v němž budou zavěšeny jednotlivé příběhy. „Chceme, aby bylo volně přístupné. Není to ale uzavřený projekt. Lidé mohou posílat další příběhy obyčejně neobyčejných lidí i po oslavách města v roce 2016,“ dodal člen redakční rady.