Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Praktičtí lékaři jsou v Karlovarském kraji nedostatkovým zbožím

  • 4
Karlovarský kraj zkouší přilákat do regionu praktické lékaře, kterých je málo. Chce proto poskytnout finanční příspěvek čerstvě vystudovaným doktorům. Nápad vítají v Hroznětíně, lidem tam lékař citelně chybí.

Dojíždění do okolních měst, bezradnost a velké problémy. Tak vypadá situace v Hroznětíně, kde od prvního ledna uzavřel svou ordinaci praktický lékař, který odešel do důchodu.

„Už nevíme, co máme dělat. Chtěli jsme například přivést internistu z karlovarské či ostrovské nemocnice. Podle legislativy to ale nejde. Nyní tak řešíme posílení především ranních spojů do Ostrova, aby lidé mohli dojíždět tam. Dalším problémem ale je, že někteří lékaři už mají plno a nové pacienty nepřijímají, jsme bezradní,“ svěřil se starosta Hroznětína Martin Maleček.

Největší problémy s chybějícími lékaři mají jak ve zmíněném Hroznětíně, tak i v Merklíně. Do budoucna by ale podle krajské zástupkyně České lékařské komory Jaroslavy Švandrlíkové mohlo být ještě hůř.

„Situace je hrozivá především v oboru pediatrů v celém kraji, v oboru praktických lékařů pro dospělé na Chebsku a Sokolovsku. Karlovarsko se zdá opticky zajištěné nejlépe, ale část obvodů zajišťují šedesátníci a sedmdesátníci,“ podotkla Švandrlíková.

Kraj nabízí peníze

Potíží si je vědom i Karlovarský kraj, který nyní zkouší pomoci především začínajícím doktorům. Získání specializace trvá praktickým lékařům pro dospělé tři roky a pro děti a dorost čtyři roky. Ty musí doktor strávit na akreditovaném zařízením v regionu.

„Nyní si musí zájemce o post praktického lékaře platit každý den v tomto centru 500 korun. Proto jsme se rozhodli finančně motivovat nové lékaře, aby se chtěli v oborech všeobecné praktické lékařství a lékařství pro děti a dorost vzdělávat a dál v nich v našem kraji působit,“ uvedl krajský náměstek pro zdravotnictví Jakub Pánik.

Kraj ještě v tomto roce začne poskytovat finanční příspěvek 20 tisíc korun měsíčně pro akreditovaná zařízení v regionu.

Budoucí praktici obdrží z této částky polovinu, tedy 10 tisíc korun. Musí se ovšem zavázat, že nejméně po dobu dvou let po ukončení specializovaného vzdělávání budou v kraji pracovat ve svém oboru aspoň dvacet hodin týdně.

Karlovarský kraj vyčlení na tento nový dotační titul pro rok 2016 ze svého rozpočtu 700 tisíc korun.

„Finanční podpora je určitě motivace správným směrem. Jen na jednoho praktického lékaře v Karlovarském kraji pro dospělé připadá průměrně 1 800 až 3 000 pacientů,“ uvedla Švandrlíková.

V úspěch doufá i starosta Hroznětína. „Už jsme tak zoufalí, že se snažíme lékaře najít i v cizině, nyní například v Řecku. Nabízíme i nadstandardní nabídky pronájmu plně vybavené ordinace. Opravdu nevíme, co ještě víc udělat,“ komentoval situaci Maleček.