Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Praktičtí lékaři stárnou a mladí absolventi o Karlovarský kraj nestojí

  • 5
Radnice obcí a měst v pohraničí bijí na poplach. Lékaři stárnou a mladí o práci v odlehlých oblastech nemají zájem. Chybí i specialisté. Cesta za vyšetřením se tak často stává výletem na celý den.

„Personální obsazení ordinací je pro nás už delší dobu zásadním problémem. V současné době se na nás obracejí lidé kvůli interní ambulanci, která je zavřená od konce roku. Snažíme se ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Karlovarským krajem internistu do Aše zajistit, ale nevím, kdy a zda vůbec se to podaří,“ říká starosta Aše Dalibor Blažek

Podobně je na tom město Hranice. Tady sice funguje praktický a zubní lékař a dvakrát v týdnu pediatr, ale radnice aktuálně řeší problém s obsazením lékárny. Tamní lékárník už oznámil, že v březnu odejde do důchodu. A náhrada za něj není.

„Nového provozovatele sháníme už delší dobu. Marně,“ posteskl si hranický starosta Miroslav Picka.

V krajním případě mohou lidé využít lékárnu u hraničního přechodu. Ta funguje v areálu tamní restaurace. „Ale to je poměrně z ruky. Dva kilometry do kopce. Léky nejvíc potřebují staří lidé a ti se tam nedostanou,“ vysvětluje Picka. Ten pevně věří, že lékárnu pro dva tisíce tamních obyvatel se ve městě podaří udržet.

„Už jsme si zvykli, že za specialisty musíme do Aše. Ale i odtud lékaři odcházejí. Lidem pak nezbývá, než jet do Chebu nebo i dál. Cesta k lékaři se tak stává celodenním martýriem,“ konstatuje starosta Picka.

Mladí lékaři se do pohraničí nehrnou

Problémy s obsazením ordinací Hraničtí řešili už v minulosti. Tamní obyvatelé se například museli obejít celých pět let bez stomatologa. „Jsme opravdu rádi, že ho tu opět máme. A že jsme získali očního optika. Ten tady funguje přibližně půl roku,“ doplnil Picka.

Pomoci by mohli mladí lékaři. Ti se však do pohraničí nehrnou. „Jako město jim zatím nemáme co nabídnout. Určitou pobídkou by mohly být například dvě ordinace a dva byty pro lékaře, které plánujeme udělat v domě seniorů. Ten chceme vybudovat z prázdné budovy bývalé textilní průmyslovky v ulici Gustava Geipela,“ uvedl ašský starosta Dalibor Blažek.

„To je ale maximum, co jako město můžeme udělat. I nadále budeme odkázáni na to, zda se k nám nějaký lékař nastěhuje a bude tu provozovat praxi.“ Podle starosty hrozí stejný problém jako u interní ambulance vbrzku i u pediatrů či praktických lékařů. Mnozí z nich jsou totiž v předdůchodovém věku.

Problémem se zabývá i kraj. Loni například sezval hejtman Josef Novotný ke kulatému stolu starosty Ašska, Toužimska a Žluticka, aby spolu se zástupci zdravotních pojišťoven diskutovali o alarmující situaci v primární ambulantní péči a možnostech, jak získat do regionu nové lékaře.

Jak je vidět, zatím se to nedaří. Podle statistik bylo loni v Karlovarském kraji přibližně 120 praktiků. Téměř polovina praktických lékařů pro dospělé je starších 60 let, u lékařů pro děti a dorost jsou procenta ještě vyšší.