Padělané bankovky zaplavily kraj. Penězokazci si oblíbili Chebsko

  • 3
Kriminalisté z Karlovarského kraje se pustili do boje s padělanými penězi. Od začátku roku jich totiž výrazně přibylo. Naposledy se falešnými eury pokusil začátkem února zaplatit mladý muž na čerpací stanici v Chebu. Udal tam falešné bankovky v nominální hodnotě 50 a 100 eur.

Podle mluvčího karlovarských policistů Pavla Valenty bylo anglicky mluvícímu snědému muži sportovní postavy mezi pětadvaceti a třiceti lety. "Na sobě měl černý kabát, pruhovanou šálu, tmavě modré džíny a černé boty," popsal mluvčí.

Mladík však není jediným majitelem padělaných bankovek, po kterém kriminalisté pátrají. Záhadou je pro ně také muž, který v jedné z chebských heren udal falešných 200 eur. Peníze se mu podařilo směnit loni v červnu.

"Od začátku letošního roku evidují vyšetřovatelé z odboru hospodářské kriminality zvýšený výskyt padělků. V roce 2012 se policisté zabývali 155 případy padělání peněz, z toho 67 jich zůstalo neobjasněných," uvedl Pavel Valenta.

Padělateli jsou podle něj převážně mladí lidé, kteří se neuvědomují, že jim za výrobu falešných peněz hrozí až osm let vězení.

"V roce 2012 se vyšetřovatelé zabývali také výskyty velmi kvalitních padělaných bankovek převážně cizí měny. Touto již velmi kvalifikovanou trestnou činností se zaobírají mezinárodní gangy, které sídlí mimo území republiky," uvedl mluvčí.

V hledáčku vyšetřovatelů z hospodářské kriminálky Karlovarského kraje jsou prý takové skupiny i letos. Na případech policisté pracují.

Aby se lidé podle Pavla Valenty padělkům vyhnuli, měli by bankovky důkladně kontrolovat z obou stran. Všímat si přitom musí prvků, jako je ochranný proužek a vodoznak. Pokud si myslí, že mají v rukou padělek, neměli by na něj nechávat sahat další osoby. Ty by totiž mohly znehodnotit důkazy, například otisky prstů. "Ideální je bankovku vložit do obálky a tu pak předat policistům," poradil mluvčí.