U sochy Jurije Gagarina na karlovarském letišti uctili 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

U sochy Jurije Gagarina na karlovarském letišti uctili 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Karlových Varech vzpomněli na Gagarina, u jediného pomníku v Česku

  • 3
Karlovy Vary si připomínají 50. výročí prvního letu člověka do vesmíru. U jediného pomníku Jurije Gagarina v Česku se zastavil generální konzul Ruské federace. Gagarinova socha stála původně na Vřídelní kolonádě, v roce 1992 byla za protestů ruské strany odstěhována na letiště.

Úterní akce se zúčastnil i generální konzul Ruské federace v Karlových Varech Sergej Ščerbakov. Když kosmonaut Jurij Gagarin 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 obletěl Zemi a po 108 minutách přistál, bylo Ščerbakovovi čtrnáct let.

Gagarin a Vary

Jurij Gagarin navštívil v roce 1966 karlovarský filmový festival a přenocoval v Grandhotelu Pupp, který se tehdy jmenoval Moskva.

Před listopadem 1989 mu v lázeňském městě vyjadřovali velkou náklonnost. Na počest prvního letu do vesmíru tady vysadili před lázeňským domem Richmond Lípu kosmonautů.

Po Gagarinovi byla pojmenována ulice na sídlišti v Drahovicích i známá Vřídelní kolonáda.

Ve čtvrti Rybáře lidé v 60. letech svépomocí vybudovali dětské hřiště, o kterém ČTK informovala jako o hře na Gagarina.

"Přišel jsem ze školy a v televizi jsem viděl portrét Gagarina," vzpomíná Sergej Ščerbakov.

Socha Jurije Gagarina v nadživotní velikosti je v Karlových Varech od roku 1975. Kosmonaut ve stříbrném skafandru pravou rukou jako by zdravil návštěvníky lázeňského města z Vřídelní kolonády, která byla dokonce na čas přejmenována na Gagarinovu.

Čtyřmetrová socha vznikla v ateliéru manželů Kuchařových v Libušině ulici, kde museli dokonce probourat díru do stropu, aby se tam Gagarin v nadživotní velikosti vůbec vešel.

"Autorem sochy je výtvarnice Gizel Zubrová-Kuchařová, která vystudovala akademii v Drážďanech," uvedl akademický sochař Václav Lokvenc a první polistopadový primátor Karlových Varů.

Stěhování sochy vyvolalo odpor ruské strany

Ten stál později i u stěhování sochy z kolonády na karlovarské letiště v Olšových Vratech. To bylo v roce 1992.

"Gagarin tam jako pilot a kosmonaut patří, i když díky výtvarně nepovedenému skafandru spíše připomíná potápěče," uvedl tehdy karlovarský patriot a autor knih o historii Jiří Böhm.

Stěhování sochy prvního kosmonauta ale tehdy vyvolalo mezinárodní skandál. Vasilij Jakovlej z ruské ambasády v Praze okamžitě skočil do auta a jel si pro vysvětlení přímo do Karlových Varů. Chtěl, aby se zase socha vrátila na kolonádu.

Jenže u tehdejšího primátora Václava Lokvence se svojí intervencí neuspěl. "Přijel ruský konzul a hrozil mezinárodním soudem. Jako primátor jsem s ním vyběhl s tím, že u nás platí naše zákony a sochy si budeme rozmisťovat, kde my chceme," vzpomíná Václav Lokvenc.

Jenže dříve než na letišti skončila Gagarinova socha uložená ve dvou paletách pod přístřeškem u skládky v Karlových Varech-Drahovicích. A na světě byl další mezinárodní incident.

Město muselo vysvětlovat, proč se socha slavného kosmonauta ocitla na tak nedůstojném místě.

Nakonec byla přece jen postavena na karlovarském letišti, které je hojně využíváno především turisty z Ruska. I proto se během roku pod Gagarinovou sochou stále objevují květiny.

,