Dostavba protipovodňového valu v Královském Poříčí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Královské Poříčí bude díky dokončené hrázi konečně „za vodou“

  • 1
Poslední část několik let budované protipovodňové ochrany staví v současnosti v Královském Poříčí na Sokolovsku státní podnik Povodí Ohře. Dostavba finálního valu bude stát sedm milionů korun a stávající obecní hráz se tímto zásahem zvýší o 1,6 metru.

Po dokončení bude okraj hráze ve výši 5,6 metru nad běžnou úrovní hladiny vody v řece Ohře. Protipovodňový val tak obec ochrání i před stoletou vodou.

Součástí zakázky je podle starosty Ivana Stefana i nákup přibližně 26 metrů dlouhé mobilní hliníkové bariéry, která by se v případě nouze objevila u cyklostezky a vodáckého tábořiště.

Právě oblíbenou cyklostezku podél Ohře poškodila velká voda, která se prohnala Karlovarským krajem v lednu 2011. Jak připomíná starosta, Ohře tehdy dosáhla výšky tří metrů. Nejvíce zničený byl úsek cyklostezky mezi Královským Poříčím a Loktem, kde je povrch ze šotoliny (více o události čtěte zde).

"Povodí Ohře v této poslední fázi navýší i kapacitu čerpacích stanic. Což je asi největší problém, protože zhruba čtrnáct dní zůstane obec bez protipovodňové ochrany," přiznává určité obavy starosta Stefan.

Původní val postavili podle chybných výpočtů

Obec pracuje na protipovodňových zábranách systematicky a na etapy řadu let. Prvních 500 metrů hráze dokončila v roce 2000 a všichni si mysleli, že to bude spása.

Až o dva roky později se přišlo na to, že val se stavěl podle chybných výpočtů státního podniku Povodí Ohře a že by velká voda vtrhla do dolní části vsi, kde žije stovka lidí, z nechráněných míst.

Další část hráze tvoří nová silnice, kterou v Poříčí postavil Karlovarský kraj. A zbývajících 320 metrů valu dokončil obecní úřad v roce 2011. Současné navyšování valu do výše 5,6 metru nad hladinu Ohře je poslední etapou.

Protipovodňové stavby v Královském Poříčí si v květnu 2011 prohlédla i delegace z USA. Jedním z členů skupiny byl i Ray Nagin, bývalý starosta amerického New Orleans, které v srpnu 2005 zasáhla zkázonosná povodeň.

Cílem americké delegace tehdy bylo brněnské výstaviště, kde Česká protipovodňová asociace na vodním polygonu pořádala unikátní ukázky opatření a simulace záplav.