Horská služba na krušnohorském Klínovci nakládá zraněného lyžaře na sáně za sněžný skútr. (ilustrační foto)

Horská služba na krušnohorském Klínovci nakládá zraněného lyžaře na sáně za sněžný skútr. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Krušných horách přibývá zraněných lyžařů. Může za to i bezohlednost

  • 0
Lyžařská sezona ještě neskončila, ale horští záchranáři už teď vědí, že si do statistik zapíší víc úrazů. Může za to větší návštěvnost středisek v Krušných horách, zmrzlý podklad i bezohlednost.

"Naštěstí teď na podklad napadlo dost prašanu. Ovšem lyžaři musí počítat s tím, že se mohou vždy objevit vyježděná místa," poznamenal Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory.

Přesnou statistiku budou záchranáři teprve zpracovávat, už teď je jim však jasné, že úrazů lyžařů v ní přibude.

"Ještě nedávno to vypadalo, že letošní zima bude co do počtu úrazů stejná jako ta loňská. Jenže kvůli oblevám vznikl tvrdý podklad, což nepřineslo úplně dobré podmínky," zhodnotil náčelník.

Lyžařům proto doporučuje, aby používali ochranou přilbu. Sice jim nedá stoprocentní jistotu, že se nezraní, mohou si však díky ní zachránit život. "Určitě bych byl pro její uzákonění, a to klidně až do osmnácti let," podotkl Güttner.

Zranění přibývá i s rostoucí kapacitou Klínovce

Několik nehezkých úrazů, kdy lyžaře zachránila přilba, má už letos za sebou největší krušnohorský areál na Klínovci.

Ten neustále zvětšuje svou kapacitu a letošní zimu je schopen přepravit až 9 450 lidí za hodinu. S rostoucí kapacitou by podle manažera skiareálu Adama Svačiny měla růst také vzájemná ohleduplnost lyžařů. Ne vždy se to však daří.

"Máme problém s lyžaři, kteří se zastavují na nebezpečných místech sjezdovek, zejména na jejich přemostěních. Jsou pak velmi špatně vidět a ostatní musí na poslední chvíli hledat skulinu, kterou se jim mohou vyhnout," popsal Adam Svačina.

Potíže však mají vlekaři z Klínovce nejen na sjezdovkách. Ačkoli pod každou lanovkou ve skiareálu visí cedule zakazující lyžařům vjezd, někteří lidé si z ní mnoho nedělají.

"Zbytečně riskují. Navíc se domnívám, že pokud by se jim stal v těchto místech úraz, budou mít problémy s pojišťovnou," uvedl manažer.

Nárůst úrazů v největším krušnohorském středisku je podle záchranáře Stanislava Kabeše ze stanice Klínovec logickým důsledkem toho, že areál zvětšil svou kapacitu. Míří na něj však mnoho lyžařů, kteří si netroufají na prudší sjezdovky a hrnou se hlavně na modrou. "Při takovém množství lidí pak roste také riziko kolize," uvedl.

Ačkoli podle něj morálka lyžařů v Krušných horách není vyloženě tragická, stále nedosahuje úrovně alpských zemí.

"Například italské sjezdovky jsou neustále pod dozorem pořádkové služby. Pokud lyžaři vjíždějí do zakázaných míst, okamžitě je napomenou," řekl horský záchranář.