Lidé v Mariánských Lázní budou v úterý protestovat proti rušení akutních lůžek. Bojí se, aby mariánskolázeňská nemocnice nezanikla.

Lidé v Mariánských Lázní budou v úterý protestovat proti rušení akutních lůžek. Bojí se, aby mariánskolázeňská nemocnice nezanikla. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nerušte nemocniční lůžka, zazní na protestním pochodu

  • 0
Stovky lidí budou v úterý demonstrovat proti omezení zdravotnické péče v nemocnici v Mariánských Lázních. Protestní pochod, který podporuje také starosta Zdeněk Král, vyrazí od nemocnice k radnici ve 14 hodin.

Na protestu se lidé domlouvají přes sociální sítě. Vadí jim, že se na mariánskolázeňské chirurgii a hlavně urologii přestane operovat. S rušením akutních lůžek se nechtějí smířit. Obávají se totiž, že by jejich převedení na lůžka následné péče znamenala první krok k zániku lázeňské nemocnice.

Protest v lázních

Proti chystanému převodu akutních lůžek v mariánskolázeňské nemocnici na lůžka následné péče a přeměně špitálu v doléčovací středisko bude v úterý protestovat nejméně 500 lidí. Sejdou se ve 14 hodin před mariánskolázeňským špitálem, odkud s transparenty společně zamíří před radnici. Mariánskolázeňské nemocnici hrozí zrušení veškerých operací na urologickém a chirurgickém oddělení, o práci nejspíš přijde 35 zdravotníků.

"Zatím se přihlásilo k protestnímu pochodu asi 500 lidí, myslím si, že jich bude více. Snažíme se vyburcovat lidi, aby se začali zajímat, jak se hospodaří s majetkem města," řekl v sobotu jeden z organizátorů protestu Viktor Osička.

Ještě před pochodem se chce sejít se starostou Mariánských Lázní. Jednak aby ho informoval o protestní akci, ale aby se také zeptal, jak se bude chtít radnice na aktivitě lidí podílet.

"Chceme dát vedení města prostor, aby nás informovali, co chtějí dál dělat. Vina je asi i na naší straně, protože jsme se o osud nemocnice nezajímali dřív. Mariánské Lázně bez nemocnice? To je nemyslitelné. Přijíždí sem zahraniční klientela a bonita města bude klesat. Chceme se ptát, jak bude město dál postupovat, aby přitáhlo investory a neztratilo lázeňské hosty," zdůraznil Viktor Osička.

Na sociální síti Facebook se k protestům hlásí stále další lidé. Jejich zástupcům už se podařilo získat přízeň menšinového vlastníka špitálu, města Mariánské Lázně. Starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král slíbil, že se se zástupci protestujících v pondělí setká.

"Iniciativu lidí, kteří protestují proti omezení lékařské péče v naší nemocnici, plně podporuji," prohlásil starosta. Problém je v tom, že město je pouze menšinovým vlastníkem špitálu a při rozhodování o dalším osudu má jen zanedbatelné možnosti něco změnit.

Rozhodující vliv v původně městské lázeňské nemocnici získal v roce 2008 šéf zdravotnické společnosti Asklepion Roman Šmucler.

Prosperitu měla zajistit také plastická chirurgie

Tehdy sliboval nejen zachování lékařské péče, nadstandardní platy lékařů a zdravotních sester, ale i vybudování oddělení plastické chirurgie, které by zdravotnickému zařízení mělo přinést kýženou prosperitu.

Šmucler získal zastupitele i tím, že vybuduje nový pavilon za 70 milionů korun. Slib nejenže nesplnil, ale loni svůj podíl ve zdravotnickém zařízení prodal (více čtěte zde).

Dalším vlastníkem mariánskolázeňské nemocnice se stal holding West Bohemia Medical. Nedávno se objevily spekulace, že by špitál měl opět změnit vlastníka. To ale jednatel mariánskolázeňské nemocnice Antonín Strolený důrazně odmítl. "Nemocnici prodávat nebudeme," reagoval na dotaz MF DNES.

Téměř jisté je, že se od ledna přestane v Mariánských Lázních operovat na chirurgii a také na urologickém oddělení. Akutní lůžka se nejspíš změní na lůžka následné péče, o práci přijde asi 35 zaměstnanců z celkových 140.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nedávno přišla s s požadavkem, aby nemocnice převedla 87 akutních lůžek na lůžka následné péče (více čtěte zde).

"Nakonec jsme na to kývli. Je to jediná alternativa, jak přežít. Jinak bychom zkrachovali do dvou let," připustil jednatel Strolený.

Vedení nemocnice i mariánskolázeňské radnice se shodují na tom, že se jedná o diktát zdravotnických pojišťoven, proti kterému jsou bezmocní.

Vedení špitálu i zástupci města se snaží s pojišťovnami dál jednat. Strolený ale připustil, že šance na úspěch je minimální.

"Ještě v květnu jsme jednali s pojišťovnami, které nám slíbily, že všechna akutní lůžka zůstanou. Investovali jsme asi deset milionů. Teď je všechno jinak," posteskl si Antonín Strolený. "Převedení na ošetřovatelská lůžka a zachování ambulancí nám připadá málo," neskrýval své rozhořčení starosta Král.