Mariánskolázeňská vila Lil byla postavena v roce 1898.

Mariánskolázeňská vila Lil byla postavena v roce 1898. | foto: David Kurc

V Mariánských Lázních se snaží zachránit vilu opředenou legendami

  • 1
Pro zdevastovanou vilu Lil, která je opředena legendami, chtějí najít využití radní v Mariánských Lázních. Zatím se ale nenašel zájemce, jenž by si budovu z konce devatenáctého století pronajal nebo dokonce koupil. Město na její záchranu nemá peníze.

"Nedovedu si představit, že bychom dokázali vilu sami opravit. Nejde o miliony, ale spíš o desítky milionů korun. A na to město v současné době prostě nemá," vysvětluje místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký.

CO PRAVÍ LEGENDY

Kvůli nešťastné lásce zde údajně ukončila svůj život skokem z okna mladá dívka.
Další příběh se týká ženy, jež se neudržela dřevěného zábradlí a následkem pádu zemřela. "Umírala s úsměvem na rtech, se slovy: Umřela jsem v Lilu," praví legenda.
Duch této ženy se prý vrátil a má spadeno na jiné ženy, jakoby v závisti na to, že žijí. Při troše štěstí prý ve vile spatříte pohupující se lustr, nebo mlžnou podobu ženské tváře.

Památkově chráněná vila Lil, dříve známé jako villa Luginsland, kde pobývali například císař František Josef I. či prezidenti Masaryk a Beneš, je už delší čas prázdná.

Vleklé problémy se datují od roku 2001, kdy objekt kvůli zvyšujícímu se konkurenčnímu tlaku opustila společnost Casino Lil, která platila Mariánským Lázním za pronájem milion korun ročně.

Rezidenci, určenou původně pro návštěvy evropských panovníků, město zdědilo po smrti bývalého starosty mecenáše a hoteliéra Maxe Halbmayera. Letos zastupitelé schválili prodej vily, kupec se ale nenašel.

Město se také pokusilo nabídnout rezidenci státu pro reprezentační účely. I přes navrhované symbolické nájemné jedné koruny vláda ani parlament neměly zájem. Ztroskotaly rovněž snahy nabídnout vilu německému velvyslanectví či Goethově institutu.