Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní

Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní | foto: Motýlí dům

V Motýlím domě na západě Čech poletují krasavci z Filipín a Kostariky

  • 1
V klimatizovaném domku u Františkových Lázní létají exotičtí motýli. Desítky pestrobarevných krasavců s rozpětím křídel až 30 centimetrů tam žijí v Motýlím domě. Kukly si chovatelé nechávají posílat až z Filipín a Kostariky, zakládají si ale už i vlastní chov.

Většina návštěvníků se nestačí divit při pohledu na motýlí obry - noční motýly s rozpětím křídel až třicet centimetrů. Protože přes den spí na závěsech, paní Dagmar Macková z Motýlího domu pod ně umisťuje cedulky s jejich latinsky psanými jmény. K těm největším patří Attacus Atlas a Attacus Caesar. To jsou motýli z Indonésie, druhý z nich má rozpětí 25 až 30 centimetrů.

Motýlí dům

Žírovice u Františkových Lázní

Otevřeno:

úterý - pátek 13 - 17 hod.

sobota - neděle 10 - 17 hod.

www.motylidum.cz

"Návštěvníci si myslí, že jsou vycpaní. Nejhorší je, že zkouší, jestli jsou živí a osahávají je a ofukují. Jenže motýl, jakmile cítí, že je napaden, odskočí, padne na zem a zastrašuje. Začne sebou na té zemi strašlivým způsobem mlátit, praští sebou o zem a vyskakuje. A tak si ubližuje," vysvětluje Stanislav Macek, který v domě pomáhá své ženě. Mají teď plné ruce práce.

"Zrovna se nacházíme v období, kdy rozjíždíme chov motýlů, kteří nemohou přezimovat. Nakoupili jsme kukly v Kostarice, na Filipínách a jinde a teď zakládáme chov," vysvětluje. První motýli už se vylíhli a páří se, vidět lze i housenky. Rodí se přibližně milimetrové a některé z nich dorůstají po čtrnácti dnech až třech týdnech délky deseti centimetrů.

Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní
Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní

Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní.

"Vajíčka máme v teráriích v samostatné místnosti, kde motýly odchováváme. Začínáme celý chov, ten bude trvat měsíc až dva a do té doby ještě musíme objednávat nové kukly," dodává.

V místnosti vyhřívané asi na třicet stupňů se zhruba devadesátiprocentní vlhkostí vzduchu poletují krasavci a krasavice. Exotiku podtrhují jejich jména, protože se honosí názvy jako Atrophaneura Semperi, Morpho Peleides či Attacus Atlas.

Spousta kukel při transportu zahyne

Chov "křehké krásy" je náročný. Manželé Mackovi jsou vždy nervózní, v jakém stavu kukly dorazí. Při čtrnáctidenním transportu řada kukel, které jsou drahé, zahyne. V Kostarice a na Filipínách je obchodování s kuklami motýlů téměř národním průmyslem. Zakládají tam farmy, ve kterých cíleně pěstují kukly pro evropské motýlí domy. Po prvních várkách dovezených kukel se už v Žírovicích spoléhají na vlastní chov. "Naší zvláštností je, že si v sezoně pěstujeme kukly sami," podotýká Stanislav Macek.

Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní.

Jaký je životní cyklus motýlů? Stanislav Macek ho popisuje následovně: Z kukly se vylíhne motýl, to trvá krátce, tak deset minut. Jde jen o to, aby napnul vlhká a zmuchlaná křídla. Naplní je tělesnou šťávou, křídla mu uschnou a může během patnácti, dvaceti minut létat. Pak se páří, klade vajíčka, která leží přibližně týden. Housenky, které se z nich vylíhnou, se tak jak rostou, musí svlékat jako hadi. Celkem čtyřikrát. Na den či dva si sednou, stáhnou si přes hlavu kůži a tu si pak dají "k obědu".

Samička si rostliny "oťukává"

Kukla jednoho z motýlů.

Z toho jednoho milimetru vyrostou za 6 až 8 týdnů až do deseti centimetrů a pak se zakuklí. Každý motýl klade vajíčka na svou živnou rostlinu. Samička rostlinu necítí, musí obletět všechny rostliny a oťukat si je nohama - na předních má chuťové buňky.

"Dělá to takové ťap, ťap, ťap, kolikrát je to i slyšet," popisuje chovatel. Než se vylíhne motýl, trvá to zhruba měsíc. Ve své nejkrásnější části hmyzího života prožije pouhé dva až čtyři týdny. "Většina z nich nepřijímá bílkoviny, žijí tak pouze z cukru," upozorňuje Macek. Cukr najdou motýli v podobě sladkého nektaru na falešných květinách, kterými jsou na stoncích umístěná barevná plastová víčka od PET lahví. Rádi také mlsají na rozkládajících se banánech.

Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní
Motýli z Motýlího domu u Františkových Lázní

Noční motýl spí na zácloně (vlevo). Potravu získávají na falešných květinách (vpravo).

Mezi motýly, které návštěvníky nenechají bez povšimnutí, patří Morpho Peleides, původem z Kostariky. "Ten přivádí k šílenství fotografy, protože jakmile si sedne, hned dá křídla k sobě a jejich vnitřními stranami imituje kůru stromu," popisuje Macek. Údiv vyvolává Atrophaneura Semperi - motýl, který mává neuvěřitelně rychle většími křídly, skoro jako kolibřík. "Dosahuje také jeho velikosti," uzavírá Macek.