Pacientka paní Silvie na oddělení následné intenzivní péče ostrovské nemocnice.

Pacientka paní Silvie na oddělení následné intenzivní péče ostrovské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V novém pavilonu ostrovské nemocnice vrací pacienty zpět do života

  • 0
Oddělení zázraků. Takové renomé si za deset let činnosti vybojovali zdravotníci z oddělení dlouhodobé intenzivní péče v ostrovské nemocnici. Prošly jím už tisíce pacientů.

Jedním z 2 600 pacientů byl i pan Zdeněk z Nejdku, který prodělal těžký anafylaktický šok. Navzdory prvním mimořádně nepříznivým prognózám lékařů se dokázal díky jedinečné péči vrátit zpět do života.

„Sestřičky, pomocný personál a samozřejmě lékaři. To jsou milionoví lidé, andělé,“ děkovala jeho žena Dagmar při jeho propouštění domů.

„V současné době máme průměrnou dobu hospitalizace na pacienta 38 dní. Přesto se moc často nestává, abychom neměli plno,“ řekla primářka oddělení Ivana Jarošová. I to je jeden z důvodů, proč nyní ostrovská nemocnice rozšiřuje své služby a buduje nové centrum následné intenzivní péče za deset milionů korun.

Rozšíření služeb i počtu lůžek

„Kapacity rozšíříme o nové druhy péče. Půjde o odlehčovací ventilační, respitní a paliativní péči. Klademe si za cíl pacienta ve zdravotním systému posouvat plynule jednoduchým způsobem z intenzivní péče až do domácího prostředí se zajištěním komplexní ambulantní podpory. Počítáme i s podporou v oblasti sociálního poradenství,“ dodala Jarošová.

Výjimečnost oddělení

Pacientům se nezakazuje přítomnost domácích zvířat. Naopak, je doporučována.

Pomocí je podle zdravotníků i 24hodinová návštěvní doba.

Vyškolený personál se stará jak o pacienty, tak ale i o rodiny, ty se tak postupně učí, jak se starat o svého člena rodiny po propuštění z nemocnice.

Pacientům doporučují dál se věnovat svým oblíbeným činnostem. Není tak výjimkou, kdy je z jednoho pokoje slyšet jazz a z druhého přenos z fotbalového utkání.

Aktuálně disponuje oddělení intenzivní péče 30 lůžky a oddělení dlouhodobé intenzivní péče dvaceti. Obě budou mít po dokončení 30 lůžek a navíc vznikne i 21 zcela nových lůžek.

Nové prostory získalo oddělení vybudováním nového pavilonu pro psychiatrii a rehabilitaci. „Tyto prostory nyní prochází náročnou rekonstrukcí, aby odpovídaly kvalitě poskytované péče. Hlavní důraz klademe na zázemí pro pacienty a jejich rodiny. První fázi projektu spustíme už 1. června,“ sdělil ředitel nemocnice František Werner.

Odlehčovací ventilační péče

V rámci rozšiřování centra vznikne i odlehčovací ventilační péče pro pacienty neodpojitelné od ventilátoru.

„Tento typ péče v České republice neexistuje. Nejčastěji jde o pacienty po traumatech krční míchy či onemocnění plic,“ vysvětlila primářka.

Respitní péče

Novinkou bude také oddělení respitní péče. Ta má za cíl ulehčit rodinám, které se starají o své dlouhodobě nemocné příbuzné. „Převezmeme za ně péči v případě vyčerpání, dovolené nebo nemoci. A to až na tři měsíce,“ uvedla Ivana Jarošová.

Svou komplexností, cílenou léčbou a přístupem je oddělení v rámci celé republiky výjimečné. To dokazují i pacienti ze všech koutů země, kteří se zde léčí. Častými návštěvami jsou i lékaři z jiných nemocnic. „Nejde o to, že bychom se předváděli. Zaučujeme své kolegy. Chceme jim ukázat, kam by jejich pacienti mohli být směřováni,“ popsala primářka.

Pacientů je stále dost, mezi nejčastější příčiny jejich umístění do Ostrova jsou autohavárie, sportovní úrazy či stavy po komplikovaných operačních výkonech. Následná intenzivní péče v Ostrově je podle Ministerstva zdravotnictví vzorovým pracovištěm s tímto zaměřením, a to už několik let po sobě. „Nemáme to tady nikde vyvěšené ve zlatě. Pro nás je směrodatné to, že my to víme a ví to i odborná a neodborná veřejnost,“ podotkla primářka.