Rybáři se snaží za finanční podpory kraje od roku 2012 oživit populaci ryb v...

Rybáři se snaží za finanční podpory kraje od roku 2012 oživit populaci ryb v Ohři. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rybáři zachraňují populaci říčních ryb zdecimovanou kormorány

  • 0
Už od roku 2012 se snaží rybáři i vedení Karlovarského kraje zachránit rybí populaci. Kvůli velké zimě tehdy zamrzly přehrady i rybníky a kormoráni vzali útokem Ohři. Vedení kraje rozhodlo, že pro tento rok uvolní na pomoc 150 tisíc korun.

„Činnost rybářů chceme podpořit i letos mimo jiné tím, že přispějeme na vysazení plůdků ostroretky říční, jelce jesena nebo okouna říčního do Ohře. Rybáři by měli nasadit asi do sta tisíc plůdků,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Josef Hora.

S vysazováním začnou rybáři po podzimním slovení násad, což bude pravděpodobně na konci října a začátkem listopadu. Pak bude podle nich důležité, aby vysazené rybky odolaly tlaku rybožravých predátorů.

Podle předsedy karlovarské organizace Českého rybářského svazu Michala Blahůška se kormoráni před lety vydatně nakrmili také v revírech od Skalky až po Stráž nad Ohří.

„Od té doby se snažíme rybí populaci obnovit a i příroda je k nám vstřícná. Kormoráni tady samozřejmě stále jsou, ale už ne v takovém množství. Jedná se o tažné ptáky, čili koncem října nebo začátkem listopadu přilétají a v březnu nebo dubnu odlétají,“ uvedl.

Rybářům nevadí, pokud se v některých místech regionu vyskytuje určitý počet párů kormoránů, jako třeba na Americe u Františkových Lázní, kde jeden dokonce už hnízdí, nálet několika stovek ptáků je pro ně ale noční můrou. „Když jich jsou dvě nebo tři stovky a každý spořádá půl kilogramu ryb denně, tak už to celkem vychází na tuny,“ řekl Michal Blahůšek.

Toho ale těší poznatky kolegů rybářů, že se už rybí populace začíná konečně vracet k normálu. Rybáři odhadují, že by mohlo trvat ještě několik let, než větší část dospěje a bude schopná se rozmnožovat. Většinou to dokážou už čtyřleté ryby.

„V současné době, když se jdeme podívat ke břehům Ohře, vyskytuje se tam jeden až dva centimetry velký potěr. Jde o známku toho, že se naše úsilí a pomoc Karlovarského kraje projevuje,“ podotkl předseda. Rybáři uvažují o tom, že by svou pomoc časem zaměřili ještě na další druhy ryb, například lososovité.

Konkrétně by mohlo jít o lipany a pstruhy potoční, možná i parmy. K původním, takzvaným reofilním rybám, patří v Karlovarském kraji také podoustve nebo hrouzci. Většina těchto ryb se živí drobnou živočišnou potravou a tře se na písčitém nebo kamenitém dně řek.