Minulý měsíc se zástupci Romů v Rotavě sešli s představiteli Karlovarského kraje a agentury pro sociální začleňování.

Minulý měsíc se zástupci Romů v Rotavě sešli s představiteli Karlovarského kraje a agentury pro sociální začleňování. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V rozbouřené Rotavě se chystá další mítink, pochodovat budou Romové

  • 9
Romové v neklidné Rotavě ohlásili na 28. listopadu demonstraci. Shromáždění má být reakcí na nedávný pochod extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ještě však není povolené radnicí. Zvláštní je i to, že akci nepořádají místní lidé, ale Vojtěch Pompa z Habartova.

Pompa slibuje, že dorazí kolem 500 Romů z celého Sokolovska. A že se mítink ponese v pozitivním duchu. "Chceme všem ukázat, že nejsme takoví, jak ostatní tvrdí. Projdeme městem, budeme řečnit, snažit se přesvědčit a umravnit arogantní a vulgární Romy, kteří dělají problémy. Ode mě kritiku přijmou," věří si Pompa.

Zmínit se chce také o rotavských učitelích, kteří se před deseti dny zapojili do pochodu radikálů. Pevný program mítinku však zatím nemá. Nezískal ještě ani souhlas od radnice. V žádosti má totiž chyby. "Napsal nám jen jednu větu, ve které chybí místo a čas mítinku," vysvětluje starostka Iva Kalátová.

Vojtěch Pompa rozhodně nemá ani podporu umírněného rotavského romského sdružení Meta. Vzniklo teprve před pár týdny, ale už nabralo 360 členů, tedy asi dvě třetiny místní menšiny.

Romské sdružení: Nechceme už dál zvyšovat napětí

"S mítinkem, který není ani moc promyšlený, nechceme mít nic společného. Uděláme všechno pro to, aby rotavští Romové do ulic nevyšli. Nechceme už dál zvyšovat zdejší napětí," reaguje předseda sdružení Meta Robert Horváth.

I proto Meta přestala hlasitě protestovat proti třem kantorům ze základní školy, kteří se v průvodu Dělnické strany objevili. Původně chtěli Romové sepisovat petici za jejich vyhazov, ale pak si to rozmysleli.

"Cítíme, že se nás majorita, zejména starší lidé, bojí. Nejsou rádi, že se sdružujeme. My bychom tu přitom jen rádi vytvořili snesitelnější atmosféru. Pracujeme na tom, výsledky snad všichni brzy uvidí," věří Horváth.

Sdružení, které vede, chystá v Rotavě konferenci. Na ní představí své plány - zřízení centra pro využití volného času mládeže a terénní program s pracovním poradenstvím. Meta zve šéfa vládní Agentury pro sociální začleňování, zástupce města a kraje. Zatím má ale potíže s tím, aby sehnala prostory pro dětské centrum. Požádala o dotaci město, to ale nemá tolik peněz, aby platilo za sdružení celé nájemné.

Vzniká i sdružení, které bude zastupovat majoritu

"Fungujeme z vlastních zdrojů, žádáme o příspěvek od ministerstva a kraje," vysvětluje Horváth. Tvrdí, že za Metou stojí síla 80 procent rotavských Romů, kteří čekají, s jakou aktivitou jejich vedení přijde.

Pompa to ale zvenčí vidí jinak. Podle jeho názoru není romské sdružení dost aktivní a nesnaží se apelovat na menšinu, aby skoncovala s agresivitou a vandalismem.

Do toho se v Rotavě rodí také občanské sdružení, které bude zastupovat i zdejší majoritu. Nemá ještě své jméno, Michal Červenka z přípravného výboru ale odhaduje, že o registraci na ministerstvu vnitra požádá příští týden.

"Chceme spolupracovat s městem, policií. Účastnit se jednání, kde se řeší problémy menšiny. Aby tam zněl i hlas většiny, za kterou se postavíme. Situace mezi oběma tábory není ideální. Po regulérní demonstraci Dělnické strany vyhrožují Romové některým lidem fyzickou likvidací. Nabídli jsme těmto lidem pomoc," uvádí Michal Červenka. Má podporu starostky Ivy Kalátové.

Červenka se nebrání ani kontaktům s romským sdružením. To zase nabízí podanou ruku Červenkovi. "Jde nám o totéž - zajistit bezpečnost. Chyba na naší straně určitě je," míní Horváth. S některými lidmi z nového sdružení se i kamarádí. "Hrávali jsme spolu fotbal," dodává Horváth.