Sokolov už osadil značky, které řidiče upozorňují na měření rychlosti radarem. Tato je v Závodní ulici.

Sokolov už osadil značky, které řidiče upozorňují na měření rychlosti radarem. Tato je v Závodní ulici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Závodníky začnou v Sokolově už brzy krotit radary, pokutám neujdou

  • 10
Na dodržování povolené rychlosti by si už od začátku příštího týdne měli dávat velký pozor řidiči v Sokolově. V pondělí je začnou na dvou místech měřit radary, které si sokolovská radnice jako první v kraji pronajala od soukromé firmy.

Kdo v ulici Sokolovská a Závodu míru pojede rychleji, radary ho automaticky zaměří, vyfotí a pokutě neujde. Už teď řidiče na měřené úseky upozorňují cedule.

Jde jen o to, jak radní nechají nastavit hranici, při níž kamera přestupek zaregistruje a pošle fotografii strážníkům a na právní odbor radnice. Ve hře jsou dvě možnosti - 59 a 61 km/h. Radní pověřený řízením městské policie Jan Picka se přiklání k mírnější variantě.

"Nenutí lidi jezdit s očima tolik upřenýma na tachometr. Zároveň není tolerantní k závodníkům, kteří jezdí rychle a myslí si, že je to v pořádku."

Měření rychlosti

V Sokolově se bude od pondělka nepřetržitě měřit v ulici Závodu míru u 8. základní školy v Sokolovské ulici
Další radary brzy přibudou u průjezdu Dolním Rychnovem směrem k a od R6, na hlavním tahu skrz Lomnici a v hlavní ulici v Březové
Do tří týdnů bude navíc monitorován průjezd řidičů křižovatkou na červenou u okresního soudu, v Rokycanově ulici u 2. ZŠ směrem na Kraslice a u Wielandu směrem od Kraslic do centra.

Firma Bezpečná ulice, jež Sokolovu radary pronajímá, byla připravena akci spustit už v pondělí. Většinu z každé pokuty (850 Kč ze sankce v hodnotě tisíc korun) získá ona. Vedení města ji nakonec ještě přibrzdilo s vysvětlením, aby si řidiči měli čas na cedule zvyknout. Přece jen je to i politicky citlivé téma.

"Snad jen blázen pojede 70 km/h kolem velkých varovných tabulí. Od radarů si neslibuji vysoký příjem do pokladny města. Slibuji si větší bezpečnost v úsecích, o nichž víme, že se tam jezdí rychle," vysvětlil Picka.

Radary změří auta v obou směrech ve dne i v noci. Zjistí nikoliv jejich okamžitou, ale průměrnou rychlost třeba na dvou stech sledovaných metrech. Nezajímá je telefonování za jízdy nebo nezapnutý pás.

Město chtělo kamery namontovat preventivně i v dalších ulicích. Policie ČR ale byla nečekaně proti, protože prý nejde o místa, kde dochází k nehodám.

Velitele strážníků Petra Kubise přístup dopravních policistů zklamal. "Je to pro mě nepochopitelné. Policie předkládá tabulky a čísla nehodovosti. Já říkám: Jde o prevenci, chraňme chodce, nečekejme na krev."

Přestupek vyřeší právní odbor radnice

Kdyby radnice předem tušila, že Policie ČR v Sokolově povolí jen dva měřené úseky, zřejmě by soutěž na pronájem radarů ani nevypisovala.

Systém funguje tak, že městská policie zjistí, komu vyfocené auto patří a věc pak předá právnímu odboru radnice. Ten zašle vlastníkovi vozu výzvu k uhrazení pokuty. Když dotyčný zaplatí, o body nepřijde a vše je vyřešeno. Výmluvy, že řídila osoba blízká, jsou od ledna 2013 zbytečné, odpovědnost nese majitel vozidla.

Brzy budou pod kontrolou i silnice a ulice v sousedních obcích Lomnice, Dolní Rychnov a Březová. Sokolov jim pronajaté radary za poplatek poskytne. Policie s těmito místy souhlasí. V Rychnově jezdí hodně aut a rychle od sjezdu z rychlostní silnice R6 (a opačným směrem). "Jde o nešťastné místo, bývá tu dost nehod. U silnice navíc stojí domy ošetřovatelské péče. Doprava by se určitě měla zklidnit," poznamenala starostka Dolního Rychnova Anna Klímová.

Do pasti nespadnou jen "závodníci", ale i šoféři, kteří jezdí na červenou. Pod dohledem kamer se do tří týdnů v Sokolově ocitne křižovatka u soudu, v Rokycanově ulici u 2. ZŠ směrem na Kraslice (u Perly) a u Wielandu směrem od Kraslic do centra. Tady už se řidiči cedulí s upozorněním nedočkají.

Sokolov si od firmy Bezpečná ulice pronajímá na čtyři roky až dvacet radarů. Drtivou většinu zisku z výběru pokut spolkne právě firma. Zbytek zůstane městu, které však podle propočtů neprodělá. "I kdybychom neudělili vůbec žádnou pokutu, tak město zaplatí za pronájem 200 tisíc korun ročně. A to za prevenci stojí," tvrdí velitel strážníků Kubis.