Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Lidmi zmlsaní divočáci hledají jídlo v zámeckém parku i u školky

  • 4
V Sokolově se přemnožili mlsní divočáci. Lidé jim často podstrojují, a tak se zvířata stahují za potravou do místního parku a k mateřské škole. Starosta proto nabádá obyvatele, aby prasata nekrmili.

Místní mu říkají Ferda. Divočák, který si řekl, že je pro něj les už malý. A tak své teritorium rozšířil i na samý střed Sokolova. Jeho rejdištěm se stal park v okolí zámku. A bohužel také nedaleko mateřské školy.

Na přemnožení divočáků nyní upozorňuje i starosta města Jan Picka. „Klidně jim dávejte jména, ale hlavně je, prosím, nekrmte,“ vyzývá sokolovskou veřejnost.

Divočáky nežene z lesa do měst hlad, ale zmlsanost. Najdou se totiž lidé, kteří jim - vědomě či nevědomky - podstrojují.

„Množí se případy, kdy lidé programově chystají krmení právě pro divočáky,“ potvrzuje sokolovský starosta.

Prase si ale smlsne i na tom, co původně nemělo sloužit jako potrava pro něj. Například na nejrůznějších zbytcích z kuchyně. Divočáci rozhodně nejsou vybíraví. Když už nenajdou nic, co by jim podstrojili lidé, spokojí se třeba s pěstěným trávníkem. I ten jim zachutnal.

V ohrožení jsou hlavně domácí mazlíčci

Setkání s divokým prasetem nepatří mezi situace, které by chtěl člověk z města zažít. Právě v těchto dnech je ovšem větší riziko, že divočákovi stane tváří v tvář.

Odborníci radí, aby lidé v takovém případě začali dělat pořádný rachot. Hluk totiž dokáže prase vyplašit. V daleko větším nebezpečí jsou ale domácí mazlíčci. Na ty může při večerní procházce divočák i zaútočit. Proto je lepší, když budou mít páníčkové své psy pěkně na vodítku.

Myslivci se nyní snaží stav přemnožených divočáků regulovat povoleným odstřelem. „V žádném případě to ale neznamená, že by se po zámeckém parku pohybovali myslivci s puškou,“ uklidňuje Sokolovany starosta města.

Sokolov není zdaleka jediným městem, které se potýkalo či potýká s přemnoženými divočáky. Obdobný problém rok co rok řeší i v Karlových Varech. Do parků se zde stahuje černá zvěř ze sousedních lázeňských lesů.

Škody, které v parcích způsobí, jdou podle ředitele Správy lázeňských parků Jaroslava Kučery každoročně do statisíců korun. I v Karlových Varech proto myslivci každoročně černou střílejí.