Zámek Valeč

Zámek Valeč | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obec Valeč ožívá. Díky lidem, kteří chtějí a umí pomoci

  • 1
Kdysi zažila slavné období, když si právem vysloužila nálepku barokní perly. Po odsunu původních obyvatel a následného bolševickému nezájmu zase upadla téměř v zapomnění. Teď se zdá, že Valeč i s malebným okolím ožívá. Díky lidem, kteří chtějí a umí pomoci.

"Pamatuji si doby, kdy všichni už normálně telefonovali, jen my jsme se dovolali přes ústřednu. Kvůli vojenskému prostoru, který zasahuje až do našeho zámeckého parku, tady nemohlo nic být," vzpomíná Jan Fronc, valečský zastupitel a člen správní rady skupiny Vladař.

Skupina Vladař

Sídlí ve Valči. Používá takzvanou metodu Leader, její součástí jsou i regionální projekty mezi místními akčními skupinami.

V roce 2011 připravil dva projekty, a to vždy s místními akčními skupinami, které předtím neuspěly se žádostmi o peníze z ministerstva zemědělství. Díky spolupráci s Vladařem jim nakonec přitekly zhruba čtyři miliony korun.

Právě díky ní se tady podařilo v poslední době mnohé změnit. Každý rok přitáhnou nadšenci ze skupiny Vladař do "země nikoho" na pomezí tří krajů kolem patnácti milionů korun. Českému venkovu pomáhají od roku 2000.

Bez její pomoci by podle Fronce Valečsko teď vypadalo jako Doupov. "Postupně by se všechno bouralo," míní zastupitel obce, která se může pochlubit novým chodníkem, bezdrátovým obecním rozhlasem i novou podlahou v tělocvičně.

Pro někoho směšné investice, pro malé obce velká pomoc.

Valči prý v 70. letech hodně pomohli chataři, kteří za pár tisíc kupovali rodinné domy po místních. Ti se v touze po městském životě stěhovali do paneláků. Domy díky chalupářům nespadly, zato teď prý nepřinášejí Valči mnoho užitku.

"Nemají tu trvalé bydliště, což znamená méně peněz pro obec od státu," říká zastupitel. Každá koruna do obecního rozpočtu navíc, se proto hodí.

Skupina Vladař pomáhá i lidem na Podbořansku

Své o tom vědí třeba na Podobořansku, které se k Vladaři připojilo loni. Tamní obce se bály, že neuspějí se žádostí o dotace na své projekty. Prostřednictvím Vladaře se jim to však povedlo.

Peníze, které k nim proudí, nejsou závratné, ale venkovu pomohou. Příkladem může být Štědrá na Žluticku. Již dříve tady díky Vladaři vznikl nový kus chodníku, nový asfalt teď dostala silnice k Bubníkům.

"Stokrát lepší stavět za málo to, co potřebujeme, než stavět za miliony to, co nám k ničemu není," říká starosta Štědré František Pánek. Výhodou podle něj je, že dotace přes skupinu Vladař činí až devadesát procent a obci odpadne problém s nutnou administrací.