Radek Vimr provozuje poslední klasickou videopůjčovnu v Karlovarském kraji....

Radek Vimr provozuje poslední klasickou videopůjčovnu v Karlovarském kraji. Sídlí v karlovarské Sokolovské ulici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Mladí už nás znají jen z filmů, říká majitel poslední videopůjčovny

  • 4
Jako pomyslný poslední mohykán se může cítit Radek Vimr z Karlových Varů. Je totiž vlastníkem poslední videopůjčovny v Karlovarském kraji.

„Musím říct, že se nám nyní povedlo stabilizovat se a kšeft jde stále dál. Lehké to není, ale jsem bojovník,“ řekl majitel videopůjčovny Bean.

Vimr si půjčovnu pořídil v roce 2000, už v té době ho někteří odrazovali, že začal příliš pozdě. Nyní je on tím posledním. „Jako všichni ostatní jsme prožili velký pokles v roce 2008, to byl rok, kdy skončila spousta videopůjčoven,“ vzpomněl na milník.

Zatímco ubývalo kolegů, jemu se stále dařilo přežít. „Dodnes si myslím, že to je tím, že jsme si udělali velkou členskou základnu věrných filmových fanoušků. Stáhli jsme je z celých Varů,“ říká s tím, že právě srdcaři jsou hnacím motorem už 17 let fungujícího obchodu.

Přežil velký boom stahování filmů z internetu, i prodeje levných DVD v trafikách. „Chodí k nám lidé, kteří mají domácí kina a kinosály a potřebují filmy v opravdu vysoké kvalitě. Možná mi bude někdo oponovat, že se to dá i na internetu stáhnout v takové kvalitě, ale já jsem živoucím důkazem, že lidé chtějí Blu-ray disky, 3D filmy nebo i nově snímky ve formátu 4K. Platí za kvalitu,“ popsal současnou hlavní zbraň své videopůjčovny.

Podle Vimra nechtějí mít jeho zákazníci žádné starosti okolo. Navíc si často chodí i popovídat o filmech. „My svou práci milujeme, tedy asi jako každý, kdo v naší branži zůstal. Filmy známe, s novinkami se neustále seznamujeme tak, abychom byli schopni doporučit snímek i podle nálady,“ prozradil Radek Vimr.

Typickým zákazníkem malého krámku v Sokolovské ulici je muž okolo 40 až 50 let. „Chodí sem i teenageři. Občas pro filmy, ale třeba se i jen podívat a ušklíbat se. Naši práci znají už jen z filmů, což je sám o sobě paradox,“ směje se při představě majitel Beana.

Nechápe „filmové fandy“, kteří stahují z internetu

Nejvíce zákazníků má videopůjčovna o víkendech mezi 17. a 19. hodinou. Optimismus z Vimra přímo číší. Ani vidina, že bude příští rok videopůjčovna plnoletá, neboť oslaví 18 let od svého vzniku a k narozeninám dostane EET, dobrou náladu majiteli nezkazí.

„Jsem bojovník. EET mě rozčiluje, ale přežili jsme několik vlád a několik jejich nařízení. Nikdo nám, jako živnostníkům, nepomohl. Popereme se s tím,“ odvětil rázně.

A jak se tváří na nelegální stahování filmů z internetu? „Vyzkoušel jsem si to, abych na vlastní oči viděl, jak to funguje. Zrovna nedávno mi sem jeden zákazník přinesl ukázat film, který ještě ani nevstoupil do kin. Nevěřil jsem mu. Snímek byl snad točený mobilem, někdo tam smrkal, další šustil pytlíkem. Nechápu tyhle filmové fandy, nemůžou z toho nic mít. Kvalita Blu-ray disků či formátu 4K je úplně někde jinde,“ kroutil hlavou Vimr.

Videopůjčovna stále nabízí i kabinku s lechtivým obsahem. „Pár lidí si sem cestičku stále ještě najde,“ odvětil tajemně majitel Beana. Za zapůjčení jednoho DVD se platí 50 a za Blu-ray 60 korun. „Je to ještě stále můj hlavní příjem, ale samozřejmě není jediný. To by už dneska nešlo,“ dodal na závěr poslední krajský filmový samuraj.