Studenti chebského gymnázia (zleva) Luu Tran Viet, Miroslav Kozák, Anh Vu Le Quy a Josef Hazi při experimentu Flame v laboratoři.

Studenti chebského gymnázia (zleva) Luu Tran Viet, Miroslav Kozák, Anh Vu Le Quy a Josef Hazi při experimentu Flame v laboratoři. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vietnamci z Chebu budou reprezentovat Česko na soutěži fyziků v Íránu

  • 2
Ve světovém finále středoškolské soutěže mladých fyziků v Íránu budou Českou republiku reprezentovat koncem července i dva Vietnamci z chebského gymnázia Luu Tran Viet a Le Quy Anh Vu. Vedoucím tříčlenného týmu z chebského gymnázia je osmnáctiletý Josef Hazi.

"V soutěži jsou úlohy problémového typu, které se blíží skutečným vědeckým úkolům. Z přírody, praxe, sportu, ekonomie či medicíny," naznačuje ředitel gymnázia Jaroslav Kočvara co studenty na Mezinárodním turnaji mladých fyziků v 22.-30. července v Teheránu čeká.

Kdo je kdo?

Josef Hazi
Osmnáctiletý vedoucí týmu chebských fyziků letos maturuje a po prázdninách míří na univerzitu do Oxfordu. Může se pochlubit prestižní Cenou Učené společnosti ČR za výjimečné vědecké aktivity.

Luu Tran Viet
Letos maturuje a chtěl by se stát vysokoškolským profesorem. Světové finále soutěže mladých fyziků bere i jako přípravu na dalším studium.

Le Quy Anh Vu
Šestnáctiletý benjamínek týmu zatím příliš neřeší svoje plány po skončení studia na gymnáziu. Láká ho ale matematickofyzikální fakulta.

"Soutěžící musí nejen najít řešení, ale teoreticky jej zdůvodnit, připravit experiment, který by jejich hypotézu potvrdil," doplnil Kočvara s tím, že komunikace probíhá v angličtině.

Pro studenty chebského gymnázia zdaleka nejde o premiéru, mladí fyzici přesvědčují o svých vědomostech dlouhodobě. Českou republiku už na světovém fóru reprezentovali ve Vídni nebo Šanghaji.

Trojici studentů z Chebu doplní na klání v Íránu dva studenti ze specializovaného pražského gymnázia.

Při turnaji se týmy setkávají rovněž na vědecké minikonferenci, při níž vždy jedno družstvo prezentuje své řešení, další tým hraje roli oponenta a třetí skupina vše pozoruje a posléze hodnotí.

"Konečné slovo má desetičlenná porota složená z předních světových odborníků. Ti pak výkony týmů hodnotí podobně jako v krasobruslení," vysvětluje Jaroslav Kočvara.